Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niech szyją!". W Toruniu otwarto ciekawą wystawę współczesnej polskiej rzeźby uszytej

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Najnowsza wystawa w CSW
Najnowsza wystawa w CSW Agnieszka Bielecka
Do 3 września w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu można obejrzeć wystawę "Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta".

Czy Skyway jest nas w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?

od 16 lat

Wernisaż wystawy "Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta" miał miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu w piątek 7 lipca. Można ją tu oglądać do 3 września.

Wystawa w CSW: oto współczesna rzeźna uszyta

Na wystawie "Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta" prezentowanych jest 40 prac artystów polskich oraz dwóch reprezentantek środowiska artystycznego Ukrainy, których domeną artystyczną są tekstylia. Wśród nich są uznani twórcy: Magdalena Abakanowicz, Jerzy Bereś, Władysław Hasior.

Wystawa w CSW jest wzbogaconą i rozszerzoną wersją projektu który był prezentowany w 2022 roku we Włoszech. Obiekty, instalacje i filmy zaprezentowane zostały w przestrzeniach Studio Cannaregio w Wenecji, towarzysząc Biennale Sztuki. Partnerem CSW w organizacji wystawy w Toruniu jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

- W ciągu ostatnich lat możemy oglądać zwrot artystów ku tradycyjnym technikom rzemieślniczym. Szczególnie istotna w tym kontekście staje się praca z tkaniną, będąca z jednej strony terapeutyczną odskocznią od rzeczywistości, a z drugiej, odpowiedzią na to, jak powinna wyglądać sztuka w czasach głębokiego kryzysu, którego współcześnie doświadczamy na różnych płaszczyznach - wyjaśniają Stanisław Małecki i Leszek Golec, kuratorzy wystawy "Niech szyją! Współczesna polska rzeźba uszyta".

Polecamy

Sukcesy Polskiej Szkoły Tkaniny na wystawie w Toruniu

Jak podkreślają kuratorzy, wystawa wychodzi naprzeciw potrzebie stworzenia przekroju praktyk związanych z pracą z tekstyliami, którym polscy twórcy poddawali się w ciągu ostatnich 60 lat.

- Widzowie pokazu są przeprowadzani przez historię tworzenia trójwymiarowych obiektów i rzeźb tekstylnych. Jej początek stanowią sztandarowe realizacje związane z sukcesami tzw. Polskiej Szkoły Tkaniny oraz awangardowych eksperymentów lat 70. Najważniejszą częścią wystawy będą jednak współczesne wypowiedzi twórców, ukazujących medium tkaniny jako obszar do wspólnotowych wypowiedzi na temat naszej codzienności - dodają kuratorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska