MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa inwestycja w Porcie Drzewnym. Co powstaje naprzeciwko Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej?

TW
Fot. Jacek Smarz
Od kilkunastu lat w Porcie Drzewnym w Toruniu powstają inwestycje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem i założoną przez niego fundacją Lux Veritatis. Obok Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej trzy lata temu wybudowano ogromny Kościół Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W zagospodarowanie terenów włączyło się też miasto - wyremontowano drogę oraz zbudowano ścieżkę rowerową prowadzącą do Portu Drzewnego. Okazuje się, że na tym nie koniec inwestycji.

Toruński magistrat ogłosił w ciągu ostatniego tygodnia przetarg na wykonanie parkingu o nawierzchni gruntowej przy boisku wielofunkcyjnym w Porcie Drzewnym. Okazuje się, że ma to związek z III etapem realizacji inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Polecamy

Utwardzenie nawierzchni na potrzeby parkowania pojazdów to III etap realizacji zadania "Sport to zdrowie - budowa boiska sportowego przy ul. Droga Starotoruńska w Porcie Drzewnym", wybranego do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok liczbą 633 głosów na Bydgoskim. I etap projektu był realizowany na przełomie 2017 i 2018 roku, drugi etap na przełomie 2018 i 2019 roku, obecnie poszukujemy wykonawcy dla wykonania nawierzchni gruntowej przy boisku - mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy Prezydenta Torunia.

Polecamy

Przypomnijmy, że miasto już wcześniej inwestowało w tym rejonie m.in. wyremontowano drogę oraz zbudowano ścieżkę rowerową.

Tereny nad wodą w Porcie Drzewnym również stają się coraz bardziej atrakcyjne. Można tam znaleźć plac zabaw (choć w pobliżu nie mieszkają dzieci), miejsce na ognisko, siłownię zewnętrzną, stojaki na rowery, boisko do siatkówki plażowej i ścieżkę rowerową, której mogą pozazdrościć mieszkańcy wielu innych części miasta.

Co buduje obecnie Lux Veritatis?

Najnowsza inwestycja w toruńskim Porcie Drzewnym wystartowała 6 maja. Budowa muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma potrwać niecałe dwa lata.

O początku prac na terenie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu poinformował ojciec Tadeusz Rydzyk oraz dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk za pośrednictwem Telewizji Trwam.

Przypomnijmy, że umowa dotycząca utworzenia muzeum została podpisana pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis, w zeszłym roku. Z kolei 16 kwietnia 2019 roku zarząd RAFAKO S.A. podpisał umowę, której przedmiotem jest budowa siedziby wspomnianego muzeum. Wartość umowy to 117,7 mln PLN netto (czyli około 144,7 mln PLN brutto).

Polecamy

Do inwestycji dołożyło się także MKiDN, ale nie jak pierwotnie zakładano w kwocie ponad 70 mln. Po wzroście kosztów budowy ministerstwo postanowiło dotować projekt ojca Rydzyka w kwocie 117 mln zł.

Nowoczesny budynek stanie między kampusem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Termin wykonania wynosi 100 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest niewątpliwie jedną z barwniejszych postaci polskiego Kościoła. Toruński redemptorysta od lat stoi na czele Radia Maryja. Kim jest, skąd pochodzi, jaka jest historia jego życia? Zebraliśmy kilka faktów z jego biografii. - Zobaczcie naszą galerię!Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu. Był nieślubnym dzieckiem i z tego powodu miał pewne problemy. Pisze o tym Piotr Głuchowski w biografii Rydzyka "Imperator".– Wtedy u nas proboszczem był ksiądz Marchewka. On był niedobry, bo powinien to jakoś inaczej... a ten Tadeuszkowi robił przez to trudności, że on jest nieprawowity... proboszcz to potępiał. A co Tadeusz był winny? - czytamy w biografii.Czytaj też:Muzeum Pamięć i Tożsamość w Porcie Drzewnym w Toruniu - WIZUALIZACJE

Tego nie wiecie o ojcu Tadeuszu Rydzyku! TOP fascynujących f...

Nowa inwestycja ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauk św. Jana Pawła II i ich oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Ponadto do zadań Muzeum należeć będzie również kultywowanie polskiego dziedzictwa oraz idei wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej, a także upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Coraz bardziej widać już konstrukcję przyszłej geotermii w Porcie Drzewnym. W budowę włączyła się także państwowa spółka PGE. Inwestycja prawdopodobnie pochłonie co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.

Polecamy

Budowa ciepłowni geotermalnej ma się zakończyć za rok. Ojciec Rydzyk chce, aby wyprodukowane tu ciepło trafiało do zachodniej części Torunia.

Odpowiedzialnym za budowę kompleksu jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions, Na początku 2020 r. ma być gotowy także ciepłociąg, który zostanie pociągnięty z Portu Drzewnego w stronę miasta. Energią geotermalną mają być ogrzewane też budynki w Porcie Drzewnym: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość.

POLECAMY: Wakacyjna sonda "Nowości"

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska