MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste dopiero od marca

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Na nowe dowody osobiste jeszcze trochę poczekamy, przynajmniej do marca przyszłego roku
Na nowe dowody osobiste jeszcze trochę poczekamy, przynajmniej do marca przyszłego roku Grzegorz Olkowski
Żeby nie powtórzyć blamażu Państwowej Komisji Wyborczej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przesuwa termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych. System do ich obsługi nie zdał wszystkich testów.

Chodzi o nowy programem komputerowy „Źródło” do obsługi Centralnego Systemu Rejestrów Państwowych, na którym mają pracować wszystkie gminy w Polsce. Centralnie połączone urzędy miały od 1 stycznia korzystać ze swoich rejestrów, dzięki czemu łatwiej mieliśmy załatwiać sprawy urzędowe, m.in. wniosek o nowy dowód składać w każdym urzędzie, bez względu na zameldowanie.
[break]
Ale na etapie testów programu pojawiły się problemy. Musiało być ich dużo, skoro ministerstwo zdecydowało się na przesunięcie debiutu o dwa miesiące, na 1 marca 2015 roku.

Słaby w testach

„Wyniki przeprowadzonych wcześniej testów nie były dla ministerstwa w pełni satysfakcjonujące” - czytamy na stronie MSW.
Testujący „Źródło” urzędnicy w Toruniu nie kryją ulgi i mówią o co najmniej kilku niepokojących problemach z programem, w którym mieli za trzy tygodnie pracować.
Kłopoty były na przykład z podstawowymi operacjami, np. meldunkiem osoby spoza Torunia. System znajdował np. osobę z Krakowa, generował jej dane, ale ze skutecznym meldunkiem był problem. Program nie chciał wygenerować zaświadczenia o zameldowaniu. W innym przypadku, gdy wygenerował zaświadczenie o pobycie czasowym, brakowało na nim daty, do której zameldowanie jest aktualne.
System Rejestrów Państwowych ma być centralnym zbiorem wielu informacji o nas (do tej pory każda gmina pracowała we własnym). Składa się z pięciu rejestrów, m.in. PESEL, dowodów osobistych, systemu odznaczeń państwowych.

Do marca po staremu

Debiut nowego systemu był planowany wraz ze zmianą w nowych dowodach. Po 1 stycznia w nowo wydawanych dokumentach miało nie być informacji o meldunku, rysopisu ani odręcznego podpisu, a zdjęcie miało być biometryczne, en face. Ministerstwo odłożyło i tę zmianę. Decyzja musi być ulgą także dla innych instytucji, które od dawna zastanawiały się, w jaki inny sposób interesanci mają udowadniać meldunek. Na poczcie, w banku, urzędzie pracy byłby z tym kłopot.
Przesunięcie debiutu centralnego systemu nie opóźni natomiast rewolucji w urzędach stanu cywilnego.
Od 1 stycznia po ważny akt stanu cywilnego możemy poprosić w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego, nawet jeśli nie rejestrował on urodzenia czy zgonu. Jednak zamiast zamawiać w „Źródle”, który miał ułatwić przepływ aktów, będą sprowadzać dla nas akty tradycyjną pocztą. Dla urzędników oznacza to znacznie więcej pracy.
Natomiast do marca wstrzymana została zmiana szaty graficznej i zmiana formatu aktów. Wciąż będą drukowane na „starych” drukach i w poręcznym, zeszytowym formacie A5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska