Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie księżyca 2018: Już w piątek krwawy Księżyc! Kiedy oglądać całkowite zaćmienie? Nie przegap! Kolejna taka okazja za 105 lat!

Adrian Stelmaszyk
Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem".
Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem". Pawel Relikowski / Polska Press
Zaćmienie Księżyca 2018: Krwawy Ksieżyc będziemy mogli w tym roku podziwiać w Polsce już w piątek, 27 lipca. Kiedy? Mniej więcej od godziny 21:30. Będzie to najdłuższe takie zjawisko w XXI wieku. Zaćmienie Księżyca trwać będzie 1 godzinę i 43 minuty. Jak je oglądać? Piszemy o tym w naszym materiale, co warto wiedzieć o krwawym Księżycu. Uwaga! Następna taka okazja dopiero w 2123 roku!

Zaćmienie Księżyca 2018: Na czym polega zaćmienie Księżyca?

Zjawisko zaćmienia Księżyca występuje nieco rzadziej niż zaćmienie Słońca. A na czym dokładnie polega?

Ziemia krąży wokół Słońca, a Księżyc wokół Ziemi i kiedy Ziemia znajduje się w jednej linii pomiędzy Słońcem a Księżycem, to dochodzi do zjawiska zaćmienia. Światło słoneczne zatrzymane jest przez Ziemię, która rzuca cień na Księżyc – tłumaczy Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium.

Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem".
Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem". Aneta Zurek / Polska Press

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w ciągu najbliższych 100 lat!

Tegoroczne całkowite zaćmienie Księżyca będzie najdłuższym tego typu zjawiskiem w XXI wieku. Będzie trwało aż godzinę, 42 minuty i 57 sekund. W tym czasie Księżyc będzie w całości pozostawał w cieniu Ziemi. Jednak nie zniknie on całkowicie z nieba, ponieważ cień rzucany przez Ziemię za sprawą atmosfery jest zabarwiony na czerwono. Tak więc Księżyc również będzie zabarwiona na ciemno rudy kolor. Efekt powinien wyglądać na letnim niebie niezwykle malowniczo. Ale to nie tylko piękne zjawisko, może nam też coś powiedzieć na temat naszej atmosfery.

Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie świa...

Gdy zaćmienie jest bardzo ciemne, wówczas wiadomo, że w atmosferze jest dużo zanieczyszczeń – np. pyłów wulkanicznych – mówi Jerzy Rafalski. – Natomiast jeżeli zaćmienie jest jasne, a Księżyc jest tylko lekko pomarańczowy, wtedy wiemy, że ziemska atmosfera jest czysta.

Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem".
Podczas zaćmienia księżyca w piątek 27 lipca 2018 roku będzie można podziwiać zjawisko nazywane "krwawym księżycem". Aneta Zurek / Polska Press

Gdzie i kiedy oglądać zaćmienie Księżyca 2018?

Zaćmienie będzie widoczne na terenie całego kraju. Warto jednak udać się za miasto albo na wolną przestrzeń, gdzie nie ma wysokich zabudowań lub drzew, ponieważ Księżyc w porze letniej utrzymuje się dość nisko nad horyzontem. Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Zaćmienie można obserwować gołym okiem lub za pomocą lornetki.

Perseidy czy flawonoidy? Czy wiesz, co widzisz na niebie? Test wiedzy astronomicznej [QUIZ]

Kiedy zacząć obserwować księżyc?

Wypatrywać Księżyca możemy już nieco po godzinie 21, czyli tuż po zachodzie Słońca. Księżyc będzie znajdował się po przeciwnej do zachodu Słońca stronie nieba. Znajdziemy go zatem nad południowo-wschodnim horyzontem. Kiedy zacznie wschodzić, będzie już lekko nadgryziony przez cień Ziemi. Po godzinie 22 Księżyc będzie już dobrze widoczny na niebie, a od 22:22 zacznie się faza pełnego zaćmienia i zostanie on całkowicie zakryty przez cień Ziemi. Mniej więcej aż do północy będziemy mogli podziwiać na niebie widowiskowy, czerwony Księżyc. Później powoli zacznie się on wyłaniać z cienia Ziemi i przybierać jasną barwę.

Naukowcy z NASA o tym jak powstaje Krwawy Księżyc (napisy)

Krwawy Mars

Ale zaćmienie Księżyca to nie jedyne zjawisko astronomiczne, które będziemy mogli obserwować w nocy z piątku na sobotę. Nieopodal Księżyca będzie na niebie widoczny gołym okiem Mars, który również będzie rudo-czerwony. Planeta będzie bardzo jasnym punktem na nocnym niebie. A wynika to z tego, że Mars będzie najbliżej Ziemi od kilkunastu lat. Pozostaje więc mieć nadzieję, że chmury nie zakryją nocnego nieba i że będziemy mogli podziwiać oba zjawiska.

A jeśli chcecie obejrzeć zaćmienie księżyca w towarzystwie specjalistów, to zapraszamy do Obserwatorium w Piwnicach:

https://www.facebook.com/events/685589808455265/

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska