MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Onkotaxi w Toruniu. Transport za darmo dla chorych

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Fundacja Alivia zajmująca się osobami chorymi onkologicznie w czasie pandemii zorganizowała szczególną akcję pomocy dla pacjentów, która zapewni im bezpieczny dojazd na leczenie. Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie www.alivia.org.pl/onkotaxi lub zadzwonić pod numer 22 100 51 60. Fundacja zweryfikuje każde zgłoszenie.

W czasie pandemii Ministerstwo Zdrowia zalecało pacjentom ograniczenie wizyt w przychodniach i szpitalach do niezbędnych, a do takich można zaliczyć wizyty pacjentów onkologcznych w swoich ośrodkach leczenia. Oni mimo ogromnego ryzyka związanego z zarażeniem się koronawirusem nie mogą przerwać swoich terapii. Muszą się poddać chemio, czy radioterapii. W związku z tym muszą dotrzeć do swoich ośrodków leczenia, które często są oddalone od ich miejsca zamieszkania. Dla wielu z nich jedynym sposobem jest dojazd komunikacją publiczną, która stanowi zagrożenie.

Polecamy

Fundacja Alivia, która pomaga osobom chorym onkologicznie przy wsparciu firm Bristol Myers Squibb i Janssen- Cilag Polska, w ramach akcji "ONKOTAXI" umożliwia pacjentom dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek.

Fundacja podjęła tę inicjatywę na prośby swoich podopiecznych, którzy w listach opisywali swoje dramatyczne historie związane z dojazdem do ośrodków onkologicznych w czasie pandemii. Jedna z pacjentek z wynikami badań musiała jechać do Warszawy. W pociągach były tłumy. Ona jako pacjentka z grupy podwyższonego ryzyka bała się kupić bilet w przedziale dla ośmiu osób. Nie wiedziała co mam zrobić, przeżyła koszmar. Skończyło się na tym, że pojechała do centrum onkologii taksówką za prawie 2 tysiące złotych. Teraz musi jechać do Gliwic na konsultacje. Nocne pociągi są odwołane, a autobus to niebezpieczeństwo. Na kolejną podróż taksówką kobiety już nie stać.

Takich sygnałów w Fundacji Alivia było znacznie więcej, dlatego fundacja uruchomiła darmowy i bezpieczny transport do oraz z ośrodków onkologicznych na terenie całej Polski – ONKOTAXI. Projekt jest finansowany przy wsparciu firm farmaceutycznych Bristol Myers Squibb i Janssen- Cilag Polska oraz ze środków fundacji zebranych m.in. w ramach zbiórki publicznej na Facebooku.

Wiemy, że pacjenci onkologiczni mają niskie dochody, często są na emeryturze, rencie lub zwolnieniu. Wydatki na taksówkę, nawet na krótkie kursy, mogą być dla nich dużym obciążeniem. Dlatego zachęcamy, by korzystali z naszych darmowych ONKOTAXI, zarówno na dłuższych, jak i krótszych trasach w obrębie miasta - mówi Joanna Frątczak Kazana z Fundacji Alivia.

Wiele szpitali znosi obostrzenia związane z koronawirusem. Od 5 maja  szpital im. Biziela w Bydgoszczy wznowił porody rodzinne. Co na to Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu?

Co z porodami rodzinnymi w toruńskim szpitalu?

Warto podkreślić, że każda taksówka, która wozi pacjentów onkologicznych posiada przegrody oddzielające kierowcę od pasażerów, płyn do dezynfekcji i zdezynfekowane klamki, a kierowcy są przeszkoleni w zasadach higieny.

Kto może pojechać onkotaxi?

Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie https://www.alivia.org.pl/onkotaxi lub zadzwonić pod numer 22 100 51 60. Fundacja zweryfikuje każde zgłoszenie. Następnie chory otrzyma unikatowy kod, który należy podać przy zamówieniu taksówki. Dzięki temu koszt przejazdu opłaci Fundacja Alivia. W ramach programu pacjenci onkologiczni będą mieli również możliwość zamówienia transportu leków z apteki.

Informacja może mieć bardzo duże znaczenie dla mieszkańców naszego regionu, którzy leczą się w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Wielu pacjentów tej placówki pochodzi z miast oddalonych od Bydgoszczy nawet o kilkadziesiąt kilometrów np. z Brodnicy, Rypina, czy Lipna. Dzięki inicjatywie fundacji Alivia pacjenci mogą bezpiecznie dojechać na kolejny cykl terapii, czy konsultacje u lekarza.

Dodajmy, że fundacja Alivia już dwukrotnie (12 i 31 marca br.) zwróciła się z apelem do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o zapewnienie najwyższego standardu opieki nad chorymi. Fundacja pomaga również zapewnić oddziałom onkologicznym niezbędne środki ochronne – w ramach zbiórki publicznej na Facebooku zbiera środki na zakup maseczek dla najbardziej potrzebujących ośrodków. Dzięki wsparciu Darczyńców Alivia przekazała już drugą partię maseczek do kilku ośrodków onkologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska