MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiem dni teatralnej uczty

Tomasz Bielicki
Raz w roku na kilka dni Toruń staje się stolicą teatrów alternatywnych. Impreza rusza za tydzień. Na które z tegorocznych spektakli warto zwrócić szczególną uwagę?

Raz w roku na kilka dni Toruń staje się stolicą teatrów alternatywnych. Impreza rusza za tydzień. Na które z tegorocznych spektakli warto zwrócić szczególną uwagę?

<!** Image 2 align=none alt="Image 186116" sub="Spektakl „Bracia Karamazow”, uznany za kulturalne wydarzenie 2011 roku w Lublinie, zobaczymy również w Toruniu /Fot.: Maciej Rukasz (nadesłana)">O „Braciach Karamazow” lubelskiego Teatru Provisorium głośno było już od momentu premiery. Adaptacji powieści Fiodora Dostojewskiego podjął się tym razem Janusz Opryński. W mroczną historię ojcobójstwa reżyser postanowił wpleść opowieść o polskich doświadczeniach II wojny światowej, Katynia i Holokaustu. „Lubelscy Bracia Karamazow przywracają wiarę w sens tworzenia teatru” - zachwycili się krytycy. Spektakl został uznany za kulturalne wydarzenie 2011 roku w Lublinie. W jednej z głównych ról zobaczymy Adama Woronowicza.

<!** reklama>Z kolei „Osadzeni. Młyńska 1” Teatru Ósmego Dnia nie czerpie z klasyki literatury, ale z materiału, który udało się poznańskim aktorom zebrać w areszcie śledczym. Przez wiele tygodni spotykali się z osadzonymi. Próbowali poznać i zrozumieć ich historie. - Odkrywaliśmy, że zło jest banalne, a człowieczeństwo skomplikowane - mówi twórcy spektaklu. - To było najbardziej pociągające - pokazać ból istnienia niezależny od czasem drastycznych, kryminalnych czynów.

Podczas tegorocznej edycji „Klamry” czeka nas również teatralny eksperyment. Teatr Usta Usta Republika przyjedzie do Torunia ze spektaklem, który rozgrywa się w całkowitej ciemności. Sztukę wyreżyserował Wojciech Wiński, laureat ubiegłorocznej nagrody publiczności za „777”. W „Ukryte” pod pozorem poszukiwania małego domku w ciemnym lesie, aktorzy fundują nam podróż do granic ludzkiej świadomości. Publiczność zajmuje miejsce na leżakach, a aktorzy grają między widzami wyposażeni w specjalne noktowizory.

Wszystkie trzy wspomniane sztuki teatralne polecamy uwadze naszych Czytelników. „Klamra” potrwa aż osiem dni. W klubie „Od Nowa” zaprezentują się także Teatr Kana, Porywacze Ciał, Studium Teatralne oraz dwa teatry tańca: Teatr Dada von Bzdülow oraz Sopocki Teatr Tańca (do niedawna występował pod nazwą Teatr Okazjonalny). W sumie czeka nas osiem spektakli w programie głównym oraz jeden dodatkowy jako impreza towarzysząca. Będzie to monodram Magdy Jędry.

Jak co roku główne festiwalowe laury przyznaje publiczność głosując na najlepszy spektakl. Nagrodą - oprócz statuetki - jest zaproszenie na kolejną edycję imprezy. „Klamra” uznawana jest za jeden z najciekawszych festiwali teatru alternatywnego w Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się od 10 do 17 marca. Spektakle będą zaczynać się codziennie o godz. 19. Warto wspomnieć, że z okazji jubileuszowej edycji po raz pierwszy w historii festiwalowy plakat zmienił swój wygląd. Za jego nowy wygląd odpowiada Leszek Mądzik.


WARTO WIEDZIEĆ

Za rok ma zostać wydana specjalna publikacja, która podsumuje 20 lat Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska