„Pająki” na Marsie. Kolejna zagadka Czerwonej Planety

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Kształty przypominające pająki sfotografowała sonda ESA na Marsie
Kształty przypominające pająki sfotografowała sonda ESA na Marsie ESA/TGO/CaSSIS
Obiekty przypominające pająki wykryła satelita Mars Express na Czerwonej Planecie, w rejonie znanym jako Miasto Inków – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Fanów kosmitów rozczaruje jednak fakt, że są to naturalne procesy zachodzące podczas marsjańskiej wiosny.

„Pająki” na Marsie

Dziwne kształty przypominające pajęczaki to w rzeczywistości twory geologiczne powstałe przez wydzielanie gazowego dwutlenku węgla gdy na półkuli południowej Marsa nadchodzi wiosna. W miarę, gdy się ociepla topią się kolejne warstwy lodu z dwutlenku węgla, a najniżej położone zbierają ciemny pył, po czym eksplodują, wyrzucając materiał, który opadając tworzy charakterystyczny, przypominający pajęczaka, kształt, którego rozmiary mogą się wahać od 45 metrów do nawet kilometra.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

„Te ciemne obiekty powstają, gdy wiosenne światło słoneczne pada na warstwy dwutlenku węgla osadzonego podczas ciemnych zimowych miesięcy” – wyjaśnia ESA w oświadczeniu. „Światło słoneczne powoduje, że dwutlenek węgla na dnie warstwy zamienia się w gaz, który następnie gromadzi się i przebija płyty pokrywającego go lodu” – dodaje agencja.

Miasto Inków na Marsie
Miasto Inków na Marsie ESA/DLR/FU Berlin

Miasto Inków

„Nowy widok Miasta Inków i jego ukrytych mieszkańców, pajęczaków, został uchwycony za pomocą kamery stereofonicznej o wysokiej rozdzielczości należącej do Mars Express” – podała ESA. Satelita agencji wykonała zdjęcia „wszystkiego, od wyrzeźbionych przez wiatr grzbietów i rowków, przez zapadliska na zboczach kolosalnych wulkanów, po kratery uderzeniowe, uskoki tektoniczne, kanały rzeczne i starożytne baseny lawy”.

Obecność dwutlenku węgla sugeruje, że formy życia rzeczywiście mogą nadal istnieć na Czerwonej Planecie. Węgiel jest uważany za niezbędny pierwiastek do tworzenia życia, ponieważ występuje powszechnie w przyrodzie i łatwo polimeryzuje, tj. tworzy duże, złożone cząsteczki, z innymi wszechobecnymi pierwiastkami, takimi jak wodór, tlen i azot. W zeszłym roku łazik marsjański odkrył związki organiczne, czyli substancje spolimeryzowane węglem.

Źródło: Salon, Boredpanda, ESA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl