MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park na Bydgoskim Przedmieściu świętuje 200-lecie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski
Tak prezentowało się wejście do parku na początku XX wieku. Więcej zdjęć w galerii poniżej.
Tak prezentowało się wejście do parku na początku XX wieku. Więcej zdjęć w galerii poniżej. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
W tym roku park na Bydgoskim Przedmieściu czeka m.in. remont dwóch alejek oraz schodów koło kościoła. Udało się naprawić toalety.

Park na Bydgoskim Przedmieściu, jeden z najstarszych parków publicznych w Polsce, swój wyjątkowy jubileusz świętować może jeszcze długo. Decyzja o jego założeniu zapadła w 1817 roku, jednak - jak piszą w „Historii Parku Miejskiego w Toruniu” Katarzyna Pękacka-Falkowska oraz Bartosz Drzewiecki - kolorów i kształtów zielona inicjatywa zaczęła nabierać w roku 1818. W tej chwili o parkowych urodzinach przypomina świeżo ułożony z kwiatów napis. Poza tym gospodarze miasta mają zamiar przeprowadzić tam kilka remontów.

Zobacz także:Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST]

W tym roku znikną dwie dziurawe alejki prowadzące od ul. Przybyszewskiego do alei głównej, oraz od ul. Klonowica w stronę kościoła. W ich miejscu pojawią się nowe trakty o mineralnej nawierzchni. Alejki miały zostać wyremontowane już kilka lat temu przy okazji rewitalizacji parku, jednak ostatecznie musiały na swoją kolej poczekać aż do teraz. Ich remont zostanie sfinansowany ze środków budżetowych, podobnie jak naprawa schodów w sąsiedztwie kościoła.

Już, czy może raczej - jeszcze działają znajdujące się w parku toalety publiczne. Na początku maja były zamknięte na głucho, ponieważ wcześniej (który to już raz?) zostały zdemolowane.

Zobacz także: W tych miejscach w naszym regionie podobno straszy [galeria]

- Na zakup i wymianę zdewastowanych części wydaliśmy prawie pięć tysięcy złotych - mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni.

Park powstał 200 lat temu z inicjatywy ówczesnego burmistrza Torunia Gottlieba Melliena (do 1920 roku patrona obecnej ul. Mickiewicza). Obsadzone zielenią zostały wtedy tereny dawnej cegielni miejskiej, stąd przez wiele lat park był nazywany Cegielnią. Kiedyś znacznie większy niż obecnie, zajmuje dziś powierzchnię 25 hektarów. Na tym terenie rosną drzewa ponad 60 gatunków i odmian, oraz 30 rodzajów krzewów.

Tak wyglądał wtedy staw, w którym poza łabędziami pływały złote rybki.

Park na Bydgoskim Przedmieściu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

20 lat temu park został wpisany do rejestru zabytków. O tym, jak wyglądał kiedyś można się przekonać zaglądając na naszą stronę internetową: www.nowosci.com.pl. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawą galerię zdjęć między innymi sprzed stu, osiemdziesięciu oraz pięćdziesięciu lat.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska