Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
O tytuł Torunianina/Torunianki Roku 2017 ubiega się 19 osób....

O tytuł Torunianina/Torunianki Roku 2017 ubiega się 19 osób. Kto zwycięży? O tym zdecydują Czytelnicy „Nowości”

Szymon Spandowski, jwn

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Arkadiusz Stańczyk, dr Wojciech Peszyński i dr hab. Dominik Antonowicz

Arkadiusz Stańczyk, dr Wojciech Peszyński i dr hab. Dominik Antonowicz ©Jacek Smarz

W tym roku w naszym plebiscycie bierze udział wyjątkowo liczna reprezentacja toruńskiego uniwersytetu. Głosować można do piątku.
Arkadiusz Stańczyk, dr Wojciech Peszyński i dr hab. Dominik Antonowicz

Arkadiusz Stańczyk, dr Wojciech Peszyński i dr hab. Dominik Antonowicz ©Jacek Smarz

Doktor Magdalena Lewicka, szefowa Pracowni Języka i Kultury Arabskiej na Wydziale Filologicznym UMK miała w niedzielę wieczorem ponad sto głosów przewagi nad Markiem Żydowiczem, założycielem Fundacji Tumult. Trzeci na liście Marek Kaliszek, miał „na koncie” 182 głosy - o 27 mniej niż Marek Żydowicz.


Przeczytaj także: Kandydaci na Torunianina/Toruniankę RokuTuż za podium znalazł się specjalista od płonących dzieł sztuki Marek Kaliński. Twórca trójwymiarowych świec, które cieszą się sporym zainteresowaniem między innymi wśród gwiazd muzycznych światowej sceny, wyprzedził prezesa klubu Twarde Pierniki Macieja Wiśniewskiego. Głosowanie w plebiscycie na Torunianina / Toruniankę Roku zakończy się jednak dopiero w piątek o godz. 20, do tego czasu wiele może się jeszcze wydarzyć.

Uczelnia na czele

Liderką jest w tej chwili przedstawicielka uniwersytetu, reprezentanci uczelni są również na dalszych miejscach. Jednym z nich jest dr hab. Dominik Antonowicz. Socjolog, zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym ostatnio „Gwiazdy Internacjonalizacji” przyznanej w kategorii „Gwiazda Badań - Research Star”. Nagroda promuje osoby zajmujących się umiędzynarodowieniem polskich szkół wyższych. „Gwiazdę Internacjonalizacji 2018” przyznają wspólnie polskie instytucje oraz organizacje związane z umiędzynarodowieniem polskich uczelni. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dominik Antonowicz, po godzinach wielki fan żużla, do tej pory zdobył w naszym plebiscycie 25 głosów.

Arkadiusz Stańczyk oraz kierowane przez niego Gimnazjum i Liceum Akademickie zdobyło Złotą Karetę „Nowości” w 2010 roku. W ten sposób nagrodziliśmy jedną z najlepszych szkół w Polsce i jej dyrektora za wybitne osiągnięcia naukowe i edukacyjne. Kuźnia młodych talentów królowała w ogólnopolskich rankingach, mimo problemów dotyczących m.in. źródeł jej finansowania, czy zmian spowodowanych reformą edukacji. Zawirowania związane z finansowaniem ma już za sobą, a reformę przyjmuje ze spokojem.

- Historia zatoczyła koło. Gdy powstawaliśmy 20 lat temu, w naszej strukturze nie było przecież gimnazjum, te jeszcze nie istniały - przypominał na łamach „Nowości” dyrektor Arkadiusz Stańczyk. - Czekamy na to nowe dla nas otwarcie.

Czytaj też: Słowa, bez których nie zrobisz kariery w stolicyWarto jednak dodać, że w 2017 roku, na 200 gimnazjalistów z GiLA, 130 było laureatami bądź finalistami konkursów kuratoryjnych.

Serce i polityka

Doktor Wojciech Peszyński, politolog z UMK, często komentuje na naszych łamach wydarzenia z polskiej i lokalnej sceny politycznej. Bierze również udział w wielu akcjach charytatywnych. Dzięki niemu na przykład na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK zaczęła grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

- To wynika z moich osobistych doświadczeń - mówił swego czasu „Nowościom”. - Miałem przykrą okazję przebywać na szpitalnym oddziale onkologii i neurochirurgii dziecięcej. Obok takiego doświadczenia trudno przejść obojętnie. Czas w takich miejscach zwalnia, a człowiek myśli bardzo poważnie nad losem chorych dzieci. Wewnętrzna potrzeba pomocy jest bardzo silna.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo