MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pluskwy w domu. Jak je zwalczać i jaki mają wpływ na nasze zdrowie

redmf
Pluskwy w domu to najczarniejszy sen lokatorów. Gdy już dowiemy się, że w naszym łóżku śpią małe potwory ogarnia nas panika. Co robić, by pozbyć się uciążliwych insektów i jak z nimi żyć? Jaki wpływ pluskwy mają na nasze zdrowie i czy przenoszą choroby? Jak zwalczyć te insekty. Co działa na pluskwy?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pluskwy w domu to najczarniejszy sen lokatorów. Gdy już dowiemy się, że w naszym łóżku śpią małe potwory ogarnia nas panika. Co robić, by pozbyć się uciążliwych insektów i jak z nimi żyć? Jaki wpływ pluskwy mają na nasze zdrowie i czy przenoszą choroby? Jak zwalczyć te insekty. Co działa na pluskwy?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pluskwy w domu to najczarniejszy sen lokatorów. Gdy już dowiemy się, że w naszym łóżku śpią małe potwory ogarnia nas panika. Co robić, by pozbyć się uciążliwych insektów i jak z nimi żyć? Jaki wpływ pluskwy mają na nasze zdrowie i czy przenoszą choroby? Jak zwalczyć te insekty. Co działa na pluskwy?

Pluskwy są jednymi z najbardziej odrażających insektów z jakimi mamy do czynienia. Jeżeli zalęgną się w domu, ich zwalczanie trwa wiele tygodni. Są na to jednak odpowiednie sposoby. Warto je poznać.

Pluskwy. Co to za robaki

Pluskwy żywią się ludzka krwią. I to jest w tym najgorsze, że mając pluskwy w domu musimy mierzyć się ze świadomością, że w nocy jesteśmy gryzieni przez żarłoczne insekty. Istnieją dwa gatunki pluskiew, o których wiadomo, że żywią się ludzką krwią. To pluskwa łóżkowa i pluskwa tropikalna.
Nowonarodzone pluskwy, zwane nimfami, są małe, ale widoczne i mają wielkość maku. Dorosłe dorastają do około 6 milimetrów długości i mają owalny, spłaszczony kształt, gdy nie jedzą. Po karmieniu mogą podwoić swoje rozmiary. Pluskwy łóżkowe najlepiej rozwijają się w temperaturach 20-26 stopni. W takich warunkach najszybciej rozwijają się w dorosłe osobniki i produkować do trzech pokoleń rocznie.
Pluskwy idealnie czują się w ludzkich domach. Swoje gniazda zakładają w sofach, materacach do łóżek, odzieży.

Po czym poznać, że w domu są pluskwy

Pierwszym sygnałem, że w domu zagnieździły się pluskwy są widoczne na ciele ślady ugryzień. Pojawiają się one w nocy, gdyż te insekty żerują nocą. Jeśli zaobserwujemy u siebie drobne rany na ciele trzeba dokładnie zbadać sypialnię pod kontem obecności pluskiew.
Nie jest to proste, gdyż pluskwy, które są małe i płaskie doskonale maskują swoja obecność. Warto przyjrzeć się uważnie pościeli, szwom i materacom i sprężynom w poszukiwaniu owadów lub ich jajeczek. Jajka, jak czytamy w medonet.pl, będą wyglądać jak małe, blade kulki. Oznaki aktywności pluskiew mogą pojawić się pod luźnymi tapetami w pobliżu łóżek, w rogach biurek i komód, w pralni oraz w szufladach.

Należy zwrócić uwagę na ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskiew łóżkowych, które plamią materiał i materace. Odchody pluskiew to ciecz, która wygląda na jasnobrązową lub czarną i zwykle albo spływa, albo jest wchłaniana przez otaczający ją materiał.

Polecamy

Objawy ugryzień pluskwy

Po czym poznać, że w domu są pluskwy? Najprościej po śladach ugryzień. Pluskwy najbardziej aktywne są w nocy. I wtedy też atakują śpiące w łóżku osoby. Twarz, szyja, dłonie i ramiona są częstymi miejscami ukąszeń pluskiew łóżkowych. Samo ugryzienie jest bezbolesne i niezauważalne. Wynika to z faktu, że gdy się pożywiają, wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich ślinę i zawarte w niej substancje chemiczne. U gospodarza może w końcu rozwinąć się odpowiedź alergiczna.

Większość ugryzionych osób nie wykazuje żadnych objawów i często nie zdaje sobie sprawy, co się stało. Utrudnia to zapobieganie lub identyfikację potencjalnych zarażeń. Jednak u niektórych osób mogą pojawić się pokrzywka, gorączka, uczucie osłabienia i rozbicia oraz mdłości. Możliwe jest pojawienie się blizn i infekcji skórnych.

Pluskwy. Jak się ich pozbyć?

Walka z pluskwami nie jest łatwa. Trzeba przygotować się na wielotygodniową i systematyczną batalię. Czasami jednym ze sposobów jest wymiana mebli tapicerowanych. Nie obędzie sie jednak bez wezwania specjalistycznej firmy od zwalczania insektów oraz zrobienia w domu porządku. Dzięki temu pluskwy mają mniej miejsc do ukrycia się.
Dobrze jest prać pościel i ubrania w temperaturze co najmniej 50°C i przez minimum 2 godziny. Pluskwy giną także w ciągu 5 dni w temperaturze -5°C. Ich jaja za to giną natychmiast w temperaturze -26°C. Oprócz tego zaleca się także częste i dokładne odkurzanie. Skuteczne w zwalczaniu pluskiew są także wytwornice pary. Często i dokładnie należy parą odkurzać podłogi, meble tapicerowane i inne przedmioty, w których mogą znajdować się jaja i dorosłe osobniki
By zlikwidować wszystkie pluskwy łóżkowe w naszym domu, oprócz wspomnianego odkurzania, trzeba skorzystać też czyszczenia parowego lub zastosować insektycydy. Czasem konieczne będzie pozbycie się materacy lub łóżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska