Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porody rodzinne w szpitalu na Bielanach znów możliwe. Ważne - nie ma testów PCR dla osoby towarzyszącej

Paulina Błaszkiewicz
Porody rodzinne w szpitalu w Toruniu znów są możliwe
Porody rodzinne w szpitalu w Toruniu znów są możliwe Polska Press
Od 11 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu zostały przywrócone porody rodzinne. Rodzącym może towarzyszyć mąż, partner, matka, czy siostra. Osoba towarzysząca musi być jednak zbadana przez lekarza pierwszego kontaktu. Będzie miała też wykonany szybki test antygenowy w kierunku koronawirusa.

-Od dnia 11 stycznia 2021 roku dopuszczalne jest odbycie porodu rodzinnego w obecności jednej osoby bliskiej, po wyrażeniu zgody przez lekarza zespołu dyżurnego, w sytuacji, gdy wolna jest wydzielona do porodu rodzinnego Sala Porodowa nr 2 na Bloku Porodowym (sala z węzłem sanitarnym) - czytamy na stronie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Jak mówi rzecznik toruńskiej lecznicy - dr Janusz Mielcarek, sytuacja epidemiologiczna nadal nie jest najlepsza, ale presja ze strony pacjentek, by przywrócić porody rodzinne była ogromna.

- 90 procent wszystkich porodów w naszym szpitalu stanowią porody rodzinne. Pandemia sprawiła, że sytuacja się zmieniała. Od poniedziałku wznowiliśmy porody rodzinne, jeśli będzie wolna sala - tłumaczy dr Janusz Mielcarek.

Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Co z testami?

Rzecznik toruńskiego szpitala w rozmowie z "Nowościami"dementuje też informacje o tym, by osoby towarzyszące przy porodzie musiały wykonywać testy PCR w kierunku koronawirusa. Takie warunki pojawiały się w pierwszej fali pandemii, wiosną 2020 roku. Dziś partnerzy ciężarnych nie muszą robić testów, które miały kilkudniową ważność.

- Osoby towarzyszące rodzącym będą miały wykonywane testy antygenowe w szpitalu. Taki test daje szybki wynik, zwykle po kilkunastu minutach. Osoba towarzysząca będzie musiała poddać się również podstawowemu badaniu lekarskiemu. Nie ma mowy o wpuszczaniu na porodówkę osób przeziębionych - wyjaśnia rzecznik szpitala.

Czytaj także

Po porodzie osoba towarzysząca może spędzić z rodzącą dwie godziny. Po tym czasie musi opuścić szpital.

Strach przed koronawirusem

Przypomnijmy, że toruńska porodówka posiada trzeci stopień referencyjności. Takie placówki są przeznaczone dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31 tygodniem ciąży, czy dziecka z wielowodziem itp. W szpitalach o trzecim stopniu referencyjności sprawuje się opiekę m.in. nad: noworodkami wymagającymi długotrwałej, sztucznej wentylacji i całkowitego żywienia pozajelitowego, wcześniakami urodzonymi przed 30 tygodniem ciąży, czy noworodkami z wadami rozwojowymi wymagającymi diagnostyki i leczenia operacyjnego.

Pierwszy torunianin urodzony w 2021 r. Maks - witaj na świecie!

Pierwszy torunianin urodzony w 2021 r. Maks - witaj na świecie!

Do szpitala na Bielanach trafiają kobiety z całego województwa, a nie tylko z Torunia. Gdyby oddział położniczo-ginekologiczny został wyłączony z powodu pojawienia się koronawirusa, sytuacja dla pacjentek byłaby bardzo trudno. Rocznie na porodówce w Toruniu przychodzi na świat ponad 3 tysiące dzieci. Szpital przestrzega obostrzeń i apeluje do rodzących i przyszłych ojców o zachowanie ostrożności. Jeśli przyszli rodzice chcą mieć poród rodzinny, to warto by na kilka dni przed rozwiązaniem poddać się izolacji i unikać niepotrzebnych kontaktów, które mogłyby zwiększyć ryzyko zarażenia koronawirusem.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska