Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowód osobisty w telefonie komórkowym

Maciej Badowski/AIP
Dowód osobisty w telefonie komórkowym
Dowód osobisty w telefonie komórkowym archiwum Polska Press
Najprawdopodobniej już w połowie 2017 roku będzie można wgrać dowód osobisty do telefonu komórkowego. Rozwiązanie nie jest obowiązkowe.

Według twórców mID i mDokumentów mają być one wielkim przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracja państwową, lecz przede wszystkim w codziennym życiu.

Najważniejszy w niej jest fakt, że telefon będzie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem.

- Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce- tłumaczył podczas poniedziałkowej konferencji Arkadiusz Szczebiot, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji do spraw projektów informatycznych.

- Myślę, że pod koniec 2018 roku, kiedy będziemy obchodzić 100- lecie odzyskania niepodległości będę mogła wychodzić z pracy mając te rozwiązania w zasięgu ręki, czyli we własnej kieszeni. Chciałabym mieć w swoim smartphonie dowód osobisty, prawo jazdy, kartę rejestracyjną samochodu czy kartę ubezpieczenia zdrowotnego- mówiła podczas konferencji prasowej Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. - Do tego całe otoczenie komercyjne. Będę mogła dostać SMS wszystkie informacje o transakcjach administracyjnych, które wykonuję- dodała.

Do obsługi nowych narzędzi na służyć każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim. Rozwiązanie ma być całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, chociażby w Austrii.

To model tzw. serwerowy - dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa m-Dokumentów będzie on wyższy niż tradycyjnych dokumentów.

Zobacz także: "Żabka" na sprzedaż. Zgadnijcie za ile?

- Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe - będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje - wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot.

Aby skorzystać z mDokumentu trzeba telefon zarejestrować na powstającym właśnie portalu. Dostęp do niego uzyskamy przez bankowość elektroniczną.

Po zarejestrowaniu, gdy zatrzyma nas policja, zamiast plastiku podamy funkcjonariuszowi numer telefonu lub PESEL. Jednocześnie otrzymamy sms-a z kodem. Policjant wpisze go do urządzenia, dzięki czemu dostanie dostęp do informacji o nas. Analogicznie będzie działać to w urzędach.

Jak przekonywał Szczebiot, telefon jest dużo lepiej zabezpieczony niż plastikowy dokument.

- Po pierwsze chroni go PIN, czy kod zabezpieczający. Po drugie jak nam zginie albo zostanie ukradziony, to wiemy o tym niemal od razu. Znamy przypadki osób, którym skradziono dowód i przez miesiąc tego nie zauważyły - tłumaczył Szczebiot.

Po rejestracji będziemy mogli sprawdzić kto, kiedy i w jakim celu pobierał nasze dane. Ponadto nie będzie przymusu rejestrowania tylko telefonu zapisanego na siebie, dzięki temu będzie można korzystać z telefonu służbowego.

Na początku działania mDokumenty posłużą do kontaktu z administracją publiczną. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji chce aby nowe rozwiązania z czasem znalazły zastosowanie w bankach.

Polecamy:

24. festiwal Camerimage w Bydgoszczy dobiegł końca. Jego zwieńczeniem była uroczysta gala finałowa, podczas której przyznane zostały najważniejsze nagrody i wyróżnienia. Nagrodę specjalną za całokształt twórczości dla autora zdjęć otrzymał Michael Chapman, operator między innymi takich filmów jak: "Taksówkarz", "Wściekły byk" i "Ghostbusters".Najlepszym polskim filmem została "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Makuszyńskiego.Najważniejszą, Złotą Żabę otrzymuje Greig Fraser za film "Lion".- To najlepszy festiwal na świecie! Dziękujemy! - mówili zgodnie laureaci oraz goście.- Dziękuję Wam za cały ten tydzień. A już za rok zapraszam na 25. edycję Camerimage!!! - zakończył galę Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.Zobacz zapis relacji na żywo: Camerimage 2016 w Bydgoszczy. Wielka gala zamknięcia Nagroda dla duetów twórczych -  Paul Sarossy i Atom EgoyanMichael Chapman odbiera nagrodę za całokształt twórczości

Camerimage 2016 w Bydgoszczy. Festiwal zakończony [zobacz zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska