Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy został Oddziałem Zakładu Karnego nr 2 w Grudziądzu

Marek Wojciekiewicz
Fasada chełmińskiego aresztu nie zmienia się od lat. Dzięki zmianom organizacyjnym, zmniejszy się liczebność jego personelu
Fasada chełmińskiego aresztu nie zmienia się od lat. Dzięki zmianom organizacyjnym, zmniejszy się liczebność jego personelu Marek Wojciekiewicz
Chełmińska placówka przeznaczona była dotąd do przetrzymywania tymczasowo aresztowanych i recydywistów. Po zmianie będą tu osadzani tylko ci drudzy.

Ministerstwo Sprawiedliwości wytypowało w całym kraju dziesięć małych aresztów, które po reorganizacji zmieniają swój status i stając się oddziałami większych zakładów karnych. Wśród nich znalazł się też Areszt Śledczy w Chełmnie, który od 1 maja przeznaczony jest wyłącznie do odbywania kary przez recydywistów. Tymczasowo aresztowani, oczekujący na rozprawę, przebywać będą w Zakładzie Karnym w Grudziądzu, skąd będą dowożeni przed oblicze chełmińskiego sądu.

Nikt pracy nie straci

- Reorganizacja przygotowywana była już od wielu miesięcy, z dniem 1 maja stała się faktem - informuje Marcin Zygmunt, oficer prasowy Zakładu Karnego w Grudziądzu. - Celem tych zmian są oczywiście oszczędności, jednak w związku z tym nikt pracy nie straci. Część funkcjonariuszy zatrudnionych dotąd w Chełmnie otrzymała propozycję przejścia do innych jednostek - zapewnia Marcin Zygmunt.
Placówka w Chełmnie dysponuje 15 celami, w których może przetrzymywać w sumie 71 więźniów. Dotąd zatrudniano tu 48 funkcjonariuszy i czterech pracowników cywilnych.
Po reorganizacji całą pracę administracyjną przejmie ZK w Grudziądzu a kierownictwo obejmie jego przedstawiciel. Budynek chełmińskiego sądu i aresztu to zabytek klasy średniej, wybudowany przez Konwent Misjonarzy. W 1827 roku został przebudowany przez władze pruskie, a w 1876 dobudowany został do niego osobny pawilon aresztu. W czasie okupacji wieziono w nim ofiary hitlerowskiego terroru, wykonywane były tam też wyroki śmierci.

Najnowsza historia

Po wojnie budynek stał się własnością Skarbu Państwa i przez kilkanaście lat nie pełnił już swojej dawnej roli, aż do 1957 roku, kiedy został przejęty przez Centralne Więzienie w Grudziądzu.
Przeprowadzono wtedy kapitalny remont i adaptację do celów więziennictwa.
W tym czasie powstał też mur odgradzający podwórze sądu, osobne wejście i brama.
- Wprowadzane właśnie zmiany mają charakter ściśle organizacyjny i nie wiążą się z koniecznością przeprowadzenia jakichkolwiek inwestycji - podkreśla Marcin Zygmunt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska