Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nauczyciele Zespołu Szkół podpisali się pod wnioskiem o powołanie szkoły sportowej

Krzysztof Lietz
Wójt gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński
Wójt gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński Krzysztof Lietz
Nie ma spokoju w czernikowskiej oświacie. Nie dość, że panuje tam, jak wszędzie, pewien niepokój związany z reformą oświaty, to jeszcze rozgorzał spór o powołanie w Czernikowie nowej, podstawowej szkoły sportowej - tuż obok istniejącej już podstawówki.

W naszej ubiegłotygodniowej publikacji przedstawiliśmy szeroko kwestię powołania nowej podstawowej szkoły sportowej w Czernikowie. Swoje racje przedstawili w niej przedstawiciele dużej grupy grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Czernikowie.

Zobacz także: Co wiesz o województwie Kujawsko-Pomorskim

O co pytaliśmy?

Niezależnie od wspomnianej publikacji, poprosiliśmy na piśmie wójta gminy Czernikowo o ustosunkowanie się do kilku pytań w tej materii. Oto one:

1. Czy podczas dyskusji o sieci szkół w gminie Czernikowo po reformie oświaty, pojawił się wątek utworzenia nowej, kolejnej szkoły podstawowej? Kto go zgłaszał?

2. Dlaczego nie reaguje Pan, na pisma związkowców oświatowych ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie w sprawie nieracjonalnego, ich zdaniem, pomysłu ze szkołą sportową? Zdaniem naszych rozmówców, nie jest Pan w tej sprawie bezstronny, bo nie waży argumentów „za” i „przeciw”.

3. Czy prawdą jest, że już dwa lata temu dla uatrakcyjnienie gimnazjum w Czernikowie miały w nim powstać klasy sportowe, ale w efekcie takowe nie powstały?

4. Czy prawdą jest, że p. Rafał Rutkowski, dotychczasowy przewodniczący Komisji Edukacji, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu w Radzie Gminy zrezygnował z funkcji przewodniczącego właśnie dlatego, że był przeciwny utworzeniu szkoły sportowej i ignorowano jego zdanie?

5. Jaki ma Pan obecnie scenariusz związany z pomysłem dotyczący szkoły sportowej? Czy przewiduje Pan np. debatę na ten temat z udziałem radnych, nauczycielskich związków zawodowych, dyrektorów szkół podstawowych i pomysłodawców powołania sportowej szkoły podstawowej?

Zobacz także: Technikum i szkoła branżowa w Czernikowie [WOKÓŁ TORUNIA]

Poniżej prezentujemy w całości stanowisko wójta gminy Czernikowo Zdzisława Gawrońskiego.

Wójt odpowiada

„Podczas dyskusji nad siecią szkół, wątek podejmowania poszukiwań przez nauczycieli Zespołu Szkół został skierowany do nich przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Czernikowie, obecnych na posiedzeniu komisji wspólnych Rady Gminy w sali posiedzeń UG. Nauczyciele, którzy zostali zachęceni przez swoich kolegów do wykazania się kreatywnością ( zapis posiedzenia Komisji w Biurze Obsługi RG), postanowili podjąć działania. Jak mnie poinformowali, bezobwodowe szkoły sportowe, w tym zajęcia szachowe, są obecnie bardzo popularne i wspierane przez MEN. Swoją propozycję przedstawili w ich szkole, w obecności Pani wicekurator -Marii Mazurkiewicz, która następnie zapytała mnie, czy będę w stanie wesprzeć działania nauczycieli Zespołu. Z pytaniami w tej sprawie udałem się do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bydgoszczy. Panu Kuratorowi Markowi Gralikowi spodobał się ten pomysł, uznał za ciekawe poszerzenie oferty edukacyjnej w gminie. Wniosek o powołanie szkoły sportowej, z rozszerzonym językiem angielskim oraz o rozważenie możliwości dowozu VII i VIII klas do Zespołu Szkół w okresie „przejściowym” dotarł do Urzędu Gminy w dniu 28.03.2017 r.

Podpisy pod nim złożyli nauczyciele ZS ( z wyjątkiem 3 osób, które otrzymały od Pana dyrektora Chrobaka, jeszcze przed uchwałą RG. zapewnienie pracy w SP).

Trudno mi określić, czy Przewodniczący Komisji Edukacji, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu, Rafał Rutkowski, był przeciwny pomysłowi powołania sportowej szkoły podstawowej, gdyż złożył swój podpis pod wnioskiem, który po czasie jednak skreślił.

Zobacz także: Są w jesieni życia, ale spotykają się w maju

Wniosek grona pedagogicznego przedstawiłem wszystkim radnym, na najbliższym posiedzeniu komisji wspólnych Rady Gminy, w dniu 26 kwietnia. Na tym spotkaniu, Pan Rafał Rutkowski zaproponował, aby pomysł szkoły sportowej skonsultować z rodzicami, po czym podjąć ewentualną uchwałę w tej sprawie. W dniu 29.04.2017 i 04.05.2017 część radnych, członków Komisji Edukacji przygotowała tekst na stronę internetową gminy, wraz z załącznikami.

Przygotowany tekst, był w połowie autorstwa Pana Rutkowskiego, który też poprosił mnie o zwolnienie u dyrektora ZS z zajęć lekcyjnych, aby mógł uczestniczyć wspólnie ze mną w organizowanych spotkaniach. Taką zgodę od dyrektora uzyskał. Niestety, w następny poniedziałek, pewnie pod naciskiem niektórych osób z tego zrezygnował, jak też zrezygnował z pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Kultury. Przez 2,5 roku funkcjonowania obecnej kadencji rady nie odbyło się żadne samodzielne posiedzenie komisji edukacji. W poprzednich kadencjach takich posiedzeń ta komisja odbywała zawsze ponad 40 w ciągu 4 lat. Na posiedzeniach spotykano się z dyrektorami, klubami sportowymi, stowarzyszeniami, wizytowano szkoły i inne placówki.

Zobacz także: Rada powiatu nie widzi zagrożenia dla szkół w Chełmży i Gronowie

Podczas spotkania w Zespole Szkół, rodzice biorący udział w dyskusji, wskazali na niewłaściwą postawę tych osób, które ograniczają możliwość utworzenia szkoły, dającej możliwość na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, mieszkających na wsi. Utworzenie takich klas w małych szkołach nie ma racji bytu, gdyż zainteresowanych i wykazujących takie predyspozycje w danej szkole może być w roczniku 2-3 uczniów lub wcale.

Pismo Związków Zawodowych wpłynęło do mnie w dniu 19 maja, więc nie tak dawno. Dotyczy ono szczegółowych problemów działalności wójta i radnych, a nie spraw związanych z działalnością ustawową Związków Zawodowych. Jednak pomimo tego, otrzymają oni odpowiedź w ustawowym terminie.

Z propozycją utworzenia międzyoddziałowej klasy usportowionej, dyrektor Zespołu Szkół zwrócił się do mnie pisemnie w marcu 2016 r., przed opracowaniem projektu arkusza organizacyjnego szkoły, dołączając opracowany dla tej grupy program . Od tego roku szkolnego w ZS realizowany jest Innowacyjny Program Wychowania Fizycznego, w wymiarze łącznym 6 godz. tygodniowo. Część uczniów objętych tym programem, dodatkowo uczestniczy w zajęciach UKS w wymiarze 2 godz.

Szkoły artystyczne, sportowe oraz dwujęzyczne funkcjonują bez określenia obwodu szkolnego i są skierowane dla wszystkich chętnych uczniów, którzy wykazują określone predyspozycje, także spoza gminy. Konkurencja potrzebna jest w każdej dziedzinie, powoduje rozwój, poszerzanie ofert.

Podobna historia miała miejsce we wsi Topolinek, która znajduje się w pobliżu Świecia. Nawiedzony budynek powstał w latach 50. XX wieku. Po śmierci pierwszego właściciela kupiła go rodzina Tomzów. I zaczęły się dziać niepokojące rzeczy. Mieszkańcy ze zgrozą obserwowali przemieszczające się przedmioty, a w jednym z pomieszczeń robiło się przeraźliwie zimno. Od razu pojawiły się podejrzenia, że zmarły nie miał zamiaru się wyprowadzać.Po wsi zaczęły krążyć opowieści, jakoby Józef Wojciechowski, który wybudował dom, był masonem. Inni byli pewni, że chodzi o cegły, których użył przy budowie. Miały pochodzić ze spalonej w czasie wojny ewangelickiej świątyni w Grucznie.   A duch poczynał sobie coraz śmielej. Budził mieszkańców w nocy i zrzucał rzeczy z wieszaków.INFO Z POLSKI  - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (11-17.05.2017)

W tych miejscach w naszym regionie podobno straszy [galeria]

Pomysł powołania szkoły sportowej, według oceny wielu radnych, mojej oraz zainteresowanych rodziców jest ciekawą propozycją. Utworzenie takiej szkoły zwiększa subwencję oświatową o 20 % na jednego ucznia, gwarantuje także tym uczniom min. darmowe posiłki, obozy sportowe itp. Oferta ta pozwoliłaby także na racjonalne wykorzystanie posiadanej bazy lokalowej, która będąc w zarządzie Zespołu Szkół, nie może być przekazana Szkole Podstawowej w Czernikowie, chyba, że ta weszłaby w skład Zespołu.

Na terenie gminy Czernikowo działa nie tylko SP w Czernikowie, ale 5 szkół podstawowych oraz przedszkole, które w najbliższym czasie zostanie przeniesione do budynku Zespołu Szkół. Tylko ten budynek spełnia wymagania określone przez służby nadzoru. W szkole podstawowej w Makowiskach nie ma w ogóle sali gimnastycznej, a w dwóch następnych ( Mazowsze i Steklin) są one bardzo małe (ok. 115 m²). Tylko szkoła podstawowa w Czernikowie w ostatnich latach rozbudowana została o 100% pow. edukacyjnej. W pozostałych szkołach powierzchnie się nie zwiększyły, wręcz przeciwnie, liczba sal zmniejszyła się o stołówki, kuchnio-zmywalnie, itp. Wszyscy dyrektorzy szkół, łącznie z pełniącym w tym czasie obowiązki dyrektora, Panem Piotrem Buczyńskim, deklarowali, że bez problemów pomieszczą VII i VIII klasy w dotychczasowych obiektach. To, czy powstanie szkoła sportowa, zależy od uchwały Rady Gminy, ponieważ jest to organ właściwy do jej powołania. Nie przewiduje się zamykania którejkolwiek ze szkół podstawowych.

Zobacz także: Pociąg Papieski w Kujawsko-Pomorskiem [KIEDY I GDZIE MOŻNA OGLĄDAĆ?]

W dniu 10 maja podjęto uchwały w sprawie utworzenia szkoły branżowej i technikum. Problem z porozumiem w mojej ocenie leży po stronie niektórych nauczycieli z SP w Czernikowie. Wiele osób, w tym spoza szkół, odnosi wrażenie, że Oni uważają się za monopolistów w sprawach oświaty gminnej. Ze strony Szkoły Podstawowej w Czernikowie było podjętych wiele działań, bez żadnych uzgodnień, które ingerowały w kompetencje organu prowadzącego (Rady Gminy, Wójta) i wyprzedzały podejmowane przez te organy decyzje. Były też kierowane przez dyrekcję tej szkoły i nauczycieli pisma do różnych organów, wizyty u Pani Kurator, teksty na oficjalnej stronie szkoły, zebrania z rodzicami jeszcze przed podjęciem decyzji Rady Gminy. Wzywają Wójta, Pana Redaktora na „ dywanik”, abyśmy się wytłumaczyli z czegoś, czego nie zrobiliśmy. Pomimo groźby utraty pracy w przyszłych latach przez pracowników ZS, zachowują oni spokój i respektują przepisy prawa oświatowego, nie atakując władz gminy. Mam nadzieję że te rozgrzane emocje, podejrzliwość w szukaniu drugiego dna się skończy i przyjdzie czas na rzetelną, prawdziwą pracę dla dobra dzieci, a nie realizacji osobistych ambicji niektórych nauczycieli. Powstała sytuacja nie ma miejsca w innych gminach, gdzie rozstrzygnięcia organów prowadzących są szanowane”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska