MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rembrandt na dłużej

Artur Olewiński
Artur Olewiński
„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” miał wisieć na ścianach Muzeum Okręgowego do 2 stycznia. Ci, którym nie udało się go zobaczyć, mają na to jeszcze nieco ponad dwa miesiące.

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” miał wisieć na ścianach Muzeum Okręgowego do 2 stycznia. Ci, którym nie udało się go zobaczyć, mają na to jeszcze nieco ponad dwa miesiące.

<!** Image 3 align=none alt="Image 184121" sub="Miłośnicy holenderskiego malarstwa będą mogli podziwiać „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” w Toruniu nieco dłużej /Fot.: Adam Zakrzewski">Dzieło Rembrandta to danie główne otwartej od połowy czerwca wystawy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem. Skarby Fundacji Książąt Czartoryskich”. Zanim obraz trafił do kolekcji Czartoryskich, został zakupiony na aukcji w Paryżu w 1774 roku przez Jana Piotra Norblina i tak trafił do Polski. W zbiorach puławskich pojawił się w 1813 roku, ofiarowany przez Anetę z Tyszkiewiczów Potocką. To jedno z sześciu zachowanych przykładów malarstwa pejzażowego Rembrandta jest obecnie własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, prezentowaną na co dzień w krakowskim Muzeum Narodowym.

<!** reklama>- Pejzaż Rembrandta znajduje się w Toruniu między innymi dlatego, że Muzeum Okręgowe obchodzi 150-lecie swojego istnienia i fundacja przychyliła się do prośby o udostępnienie tego obrazu - wyjaśniała nam jeszcze przed otwarciem wystawy Anna Król, jedna z kuratorek. Poza tym okazją jest polska prezydencja w UE i fakt, że Toruń włączy się w jej uświetnienie.

Samarytanin, bohater biblijnej przypowieści, przedstawiony został w poruszającym krajobrazie, na tle wzburzonego nieba. Dramatyzmu i niemal namacalności scenografii nadaje wyjątkowy sposób malowania. Nakładana szpachlą farba sprawia, że obraz zyskuje plastyczną fakturę, którą można podziwiać, stając tylko twarzą w twarz z Samarytaninem.

Z obrazem holenderskiego mistrza wiąże się także pewien toruński, „niemiłosierny” epizod. To między innymi z powodu wystawiania „Krajobrazu...” Muzeum Okręgowe, tłumacząc się względami bezpieczeństwa, odmówiło reżyserowi „Panoptikonu” realizacji zdjęć we wnętrzach Ratusza.

Obok wybitnego obrazu na wystawie można podziwiać znakomite pejzaże francuskiego malarza Jana Piotra Norblina, sprowadzonego do Polski przez Izabelę Czartoryską. Lekkie, barwne obrazy artysty wpisują się w modny wówczas trend scen rodzajowych ukazujących beztroskie zabawy. Na wystawie w Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprezentowanych zostanie w sumie 39 obrazów oraz ponad setka obiektów rzemiosła artystycznego, w tym zbiory militariów.


Pejzaż tylko do końca marca

Dzieło Rembrandta można oglądać w Ratuszu Staromiejskim - oddziale Muzeum Okręgowego.

Wystawa jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków, pomiędzy godz. 10 a 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska