MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w naborze do liceów ogólnokształcących w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Historia Absolwenta Liceum Wojskowego - walka z MONZespół szkół nr 10 - w jego budynkach mieściło się kiedyś Liceum Wojskowe
Historia Absolwenta Liceum Wojskowego - walka z MONZespół szkół nr 10 - w jego budynkach mieściło się kiedyś Liceum Wojskowe Adam Zakrzewski
Dwója na świadectwie gimnazjalnym nie będzie już przeszkodą w dostaniu się do ogólniaka. Nowe przepisy rekrutacyjne nie pozwalają szkołom na stawianie kandydatom żadnych dodatkowych barier.

Chcesz iść do dobrego liceum? Droga wolna. Wcześniej jednak musisz zgromadzić określoną przez szkołę liczbę punktów za egzamin gimnazjalny i stopnie na świadectwie: najczęściej 100-120 punktów na maksymalnie 200 możliwych do zdobycia. W innym razie elektroniczny system naboru automatycznie odrzuci aplikację. Nie będzie ona spełniała podstawowego kryterium, czyli wymaganej liczby punktów.
[break]
Tak to wszystko funkcjonowało do ubiegłego roku. Teraz - wskutek działania tzw. ustawy rekrutacyjnej - wszelkie ograniczenia, w tym progi punktowe, znikają na dobre. Państwo daje absolwentom gimnazjów równe szanse, nie bacząc na ich oceny na świadectwie czy predyspozycje intelektualne.
- Obecnie nie ma żadnych umocowań prawnych, by określać progi punktowe przy naborze. Wcześniej wiele samorządów je ustalało na podstawie wytycznych ministerstwa edukacji - tłumaczy Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. - Paradoksalnie zniesienie ograniczeń wcale nie jest szansą dla słabszych uczniów. To, że dostaną się do liceów, wcale nie oznacza, że podołają wymaganiom, które stawia szkoła z maturą. Obawiamy się, że młodzież w trakcie roku szkolnego będzie się wykruszać.
Elżbieta Skórcz, wicedyrektorka toruńskiego V LO na ul. Sienkiewicza, już wie, że przy tegorocznym naborze nie będzie limitu punktów. Wcześniej kandydaci do „piątki” musieli zgromadzić ich co najmniej 110, by w ogóle ubiegać się o miejsce w pierwszej klasie. - To rzeczywiście otwiera furtkę słabszym uczniom, którzy w poprzednich latach nie przechodzili przez rekrutacyjne sito. Cała odpowiedzialność za wybór szkoły będzie teraz spoczywać na kandydatach i ich rodzicach. Muszą mieć świadomość, jaką szkołę wybierają, na jakim poziomie są tam wymagania i czy mają szansę im sprostać - mówi „Nowościom”.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych zacznie się w Toruniu 26 maja. Wzorem poprzednich lat będzie się odbywał przez internet. Pod uwagę brane będą stopnie na świadectwie oraz wyniki testów gimnazjalnych. Efekty rekrutacji kandydaci poznają 3 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska