Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. W jakich przypadkach?

Andrzej Pazdyga
Adwokat Andrzej Pazdyga, Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Andrzej Pazdyga, Izba Adwokacka w Toruniu Fot. Sławomir Kowalski
Kiedy można liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary przez sąd? Na czym ono polega w praktyce? Czt dotyczy to także sprawców zbrodni? Objaśnia adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia.

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

W takim przypadku złagodzenie jest obligatoryjne. Jest to swoista nagroda za wydanie współsprawców i szczegółów przestępstwa. Zwróćmy uwagę, że mówi się tu o ujawnieniu innych osób, a więc minimum dwóch.

Zobacz także: Weekend w Toruniu. Weekendowe imprezy w Bajka Disco Club za nami! Zobaczcie zdjęcia! [GALERIA]

Na wniosek prokuratora natomiast sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy przestępstwa, który, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania i przedstawił istotne okoliczności, nieznane dotychczas temu organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Tu złagodzenie jest możliwe ale nie obowiązkowe, (sąd może). W praktyce jednak taki proponowany przez oskarżyciela bonus za pomoc organom ścigania jest aprobowany przez sąd. W opisanych wyżej wypadkach sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności do lat 5, może warunkowo zawiesić jej wykonanie na okres próby wynoszący do 10 lat, jeżeli uzna, że pomimo niewykonania kary sprawca nie popełni ponownie przestępstwa.

Najistotniejsze jest jednak, że sąd może zawsze zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych wypadkach, jeśli uzna, że nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa. W szczególności: 1) jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona 2) ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie, 3) jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.

Zobacz także: Na razie bez zarzutów w sprawie mercedesa na kolejowym torowisku

Na czym polega nadzwyczajne złagodzenie kary? Jest to wymierzenie kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju według zasad ustalonych w kodeksie karnym. Np. jeżeli czyn stanowi zbrodnię zagrożoną co najmniej karą 25 lat pozbawienia wolności, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od 8 lat,a jeżeli czyn stanowi inną zbrodnię, sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Zbrodnią są czyny zagrożone karą minimum 3 lat pozbawienia wolności. Reasumując, dobrze jest pamiętać, że przepisy dają nam możliwość znacznego poprawienia swej sytuacji procesowej, jeśli tylko spełniamy opisane warunki.
Dla Czytelników porada prawnicza

Od kilku lat w „Nowościach” zamieszczamy rubrykę z prawniczą poradą dla naszych Czytelników. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczącewątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].

Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu. - Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówił adw. Wiktor Indan-Pykno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska