Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samolotem do partnera

Justyna Wojciechowska-Narloch
Na razie nie można jej oglądać, bo przechodzi 10-dniową kwarantannę po lotniczej podróży z Austrii. Mowa o samicy ary oliwkowej, która wkrótce dołączy do samca mieszkającego w Toruniu od maja.

Na razie nie można jej oglądać, bo przechodzi 10-dniową kwarantannę po lotniczej podróży z Austrii. Mowa o samicy ary oliwkowej, która wkrótce dołączy do samca mieszkającego w Toruniu od maja.

<!** Image 2 align=none alt="Image 193291" sub="Bardzo rzadka ara oliwkowa przechodzi kwarantannę [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Ary oliwkowe są zielone, mają charakterystyczne kolorowe plamki na skrzydłach, a odpowiednio uczone potrafią wypowiadać całe zdania. I to najpewniej z tego powodu gatunek ten tak bardzo zagrożony jest wyginięciem. Samiec tego wyjątkowo rzadkiego gatunku od maja jest w Toruniu. Trafił tu z ogrodu we Francji. Para ar oliwkowych to jedyne takie w Polsce. W Europie żyje ich około setki - wszystkie w ogrodach zoologicznych. <!** reklama>

- Nie wiemy, jaki będzie scenariusz tej znajomości. Ptaki mogą się od razu polubić, przypaść sobie do gustu, ale może też być zupełnie odwrotnie - mówi Beata Gęsińska, p.o. dyrektora Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - Liczymy się z tym, że trzeba będzie je ze sobą oswajać. W końcu naszym celem jest przecież rozmnożenie tego gatunku. To jednak nie stanie się wcześniej niż za dwa-trzy lata. Jeśli się uda, będziemy mieć ogromny sukces.

Toruński Ogród Zoobotaniczny zakwalifikowany został do udziału Europejskim Programie Hodowlanym, którego celem jest ratowanie ar oliwkowych.

Te rzadkie ptaki to jednak nie jest jedyny powód, by odwiedzić zoo na Bydgoskim Przedmieściu. Ostatnio urodziła się tam młoda alpaka. Jest też kolejna samica strusia emu pochodząca z prywatnej hodowli. Na razie jednak nie została zaakceptowana przez samca i ich stosunki są raczej chłodne. Ptaki poznają się na odległość. Warto też skorzystać z wakacyjnych warsztatów organizowanych w zoo. Te odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy do 25 lipca. Ich tematy to: opowieści o sowich zmysłach, wybrane zwierzęta Azji oraz terrarystyka.

Na 29 lipca zaplanowano natomiast wielki festyn pod hasłem „Zostań przyjacielem pszczół”. Tego dnia wszyscy chętni wejdą do ogrodu bezpłatnie i wezmą udział w sadzeniu rabaty z roślin nektarodajnych w kształcie pszczoły. Relację z tej imprezy zobaczyć będzie można na antenie telewizji TVN.

Warto wspomnieć, że powoli końca dobiegają prace przy wykańczaniu nowego wybiegu dla drapieżników. W sierpniu zamieszkają w nim toruńskie rysie. Dyrekcja ogrodu myśli też o sprowadzeniu do miasta kolejnych drapieżnych kotów. Decyzja co do ich gatunku jeszcze nie zapadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska