Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzie, nie sądź się! Miasto dało pieniądze na mediacje

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Monika i Janusz Kaźmierczakowie z Fundacji Pracownia Dialogu czekają na torunian z konfliktami w sąsiedztwie lub rodzinie
Monika i Janusz Kaźmierczakowie z Fundacji Pracownia Dialogu czekają na torunian z konfliktami w sąsiedztwie lub rodzinie Adam Zakrzewski
Sąsiad za głośno słucha radia? Jesteście w konflikcie z powodu parkingu, psa, niesfornego dziecka? Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego mediatora.

W tym roku po raz pierwszy magistrat dofinansował mediacje w konfliktach sąsiedzkich, dostrzegając taką potrzebę w Toruniu (dotąd dwukrotnie wykładał pieniądze na mediacje rodzinne). Od marca do końca października mediatorzy z toruńskiej Fundacji Pracownia Dialogu będą służyć wsparciem mieszkańcom, którym źle się mieszka ze względu na sąsiada/sąsiadów.
[break]
Od drobiazgu do wojny
- Rozwiązywanie konfliktu na drodze mediacji wszystkim stronom pozwala wyjść z niego z twarzą. Jeśli kłócący się sąsiedzi angażują w spory policję, prokuraturę i sądy, to konflikt eskaluje. Zaczyna się od tak prozaicznej sprawy, jak zbyt głośne zachowanie kogoś za ścianą, a kończy sądową wojną na śmierć i życie. Po takiej wojnie zostają już tylko emocjonalne zgliszcza. Po udanej mediacji natomiast ludzie nadal mogą mieszkać obok siebie i codziennie mówić sobie „Dzień dobry” - podkreśla mediator Janusz Kaźmierczak z Fundacji Pracownia Dialogu.
Torunianie, jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2013 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, mają już sporą wiedzę o mediowaniu. Większość pytanych wówczas wiedziała, że służy ono rozwiązywaniu konfliktów i uznaje to za dobre rozwiązanie. W mieście nie brakuje też organizacji i ośrodków, w których znaleźć można mediatora. Problemem okazuje się jednak często cena. Zazwyczaj jedno spotkanie kosztuje (każdą ze stron) 60-70 zł. Dlatego dofinansowanie takiej formy pomocy mieszkańcom otwiera szerzej drzwi mediatorów.
Tylko opłata motywacyjna
Dzięki dotacji miasta, od marca do października w Pracowni Dialogu za godzinę mediacji zapłacimy tylko 15 zł. To opłata motywacyjna dla stron. Na tyle niska, by nie odstraszała, ale jednak istniejąca - bo doceniamy to, w co włożymy wysiłek, czas i choć kilka złotych.
Skonfliktowany z sąsiadem mieszkaniec po pierwsze powinien wystąpić z wnioskiem o mediacje, w którym krótko opisze, co się dzieje. (Formularz dostępny jest na stronie www.pracowniadialogu.org). Wniosek można przesłać lub przynieść osobiście. Następnie mediator wyśle zaproszenie na spotkanie drugiej stronie konfliktu. Z obiema najpierw spotka się osobno. Jeśli zgodzą się na mediacje, dojdzie do sesji wspólnej. Całość zakończy porozumienie, które można dodatkowo potwierdzić w sądzie.

Gdzie ci mediatorzy?
Fundacja Pracownia Dialogu, ul. Ślusarska 2 lok.1, Toruń. Numer tel. 56 471-02-21, kom. 793 969 360
Inni mediatorzy - szczegóły na liście Sądu Okręgowego w Toruniu: www.so.torun.pl w dziale Informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska