Z Białegostoku z tarczą

PB
Cazuo Matsumoto
Cazuo Matsumoto Sławomir Kowalski
W piątkowym meczu Superligi tenisa stołowego Energa Manekin nieoczekiwanie wygrała w Białymstoku z tamtejszymi Dojlidami 3:2.

W inauguracyjnym spotkaniu miejscowy lider Wang Zeng Yi pokonał 3:1 (4:11, 11:7, 11:8, 11:4) Pavla Sirucka. Wyrównał Cazuo Matsumoto, który zwyciężył Aliksandra Chanina (11:5, 11:4, 4:11, 11:3). Na prowadzenie wyprowadził gości świeżo upieczony młodzieżowy mistrz Polski Tomasz Kotowski. Zwyciężył Pawła Platonowa 3:1 (11:9, 11:9, 7:11, 11:7). Trzy punkty mógł zapewnić Enerdze Manekinowi grający trener, Matsumoto, ale musiał uznać wyższość Zeng Yi - przegrał z nim po zaciętym meczu 1:2 (12:10, 8:11, 9:11). W rywalizacji o zwycięstwo w meczu i dwa punkty spotkali się Chanin z Siruckiem.

Na szczęście lepszy okazał się Czech, wygrywając w dwóch setach - w obu do ośmiu. Solidarnie więc cała trójka - Matsumoto, Kotowski i Sirucek zdobyła po punkcie, dzięki czemu nasza ekipa mogła wracać do Torunia w miarę dobrych nastrojach. Szkoda tylko, że nadal sytuacja w tabeli jest fatalna. W środę Energa Manekin zagra w Rzeszowie z Politechniką. Porażka w tym spotkaniu praktycznie przekreśli marzenia o utrzymaniu się w Superlidze, wygrana przedłuży jeszcze minimalne szanse na pozostanie wśród najlepszych polskich drużyn.

Generalnie był to dobry tydzień dla toruńskich tenisistów.

Tomasz Kotowski i Natalia Bajor (KU AZS UE Wrocław) wygrali turniej singla, a także wspólnie zwyciężyli w grze mieszanej 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Białymstoku. W deblu Kotowski też zdobył medal - brąz w parze z kolegą klubowym, Maciejem Kotarskim.

W finale singla młodzieżowców Tomasz Kotowski wygrał z bydgoszczaninem Markiem Badowskim 4:3, chociaż rywalowi udało się doprowadzić do stanu 3:3 w setach z 1:3. Trochę szczęścia zabrakło kolejnemu toruńskiemu zawodnikowi, Damianowi Węderlichowi, który w walce o ćwierćfinał prowadził z defensywnie grającym Jakubem Folwarskim 3:0, a w szóstym secie przy stanie 3-2 i 10-9 nie wykorzystał piłki meczowej ostatecznie przegrywając całe spotkanie 3:4.

Kotowski po raz kolejny pokazał, że ma wielki talent. Znó zainkasował tytuł mistrza Polski. Przypomnijmy, że wcześniej zawodnik Energi Manekina zdobył mistrzostwa Polski młodzików, kadetów i juniorów. Do kompletu brakuje już tylko tytułu w kategorii seniorów.

- Przy solidnie przepracowanym roku „Kotek” może brakujący tytuł wywalczyć jeszcze w tym roku - twierdzi jego trener Cazuo Matsumoto. - Sądzę, że jego udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio, które odbędą się za trzy lata, jest absolutnie w zasięgu Tomka.

W imponującym stylu Kotowski zdobył złoto w rywalizacji mikstów. W parze z Natalią Bajor oddali tylko jednego seta rywalom w całym turnieju.

W rywalizacji deblistów Kotowski, grając z kolegą klubowym Maciejem Kotarskim, musiał zadowolić się „zaledwie” brązem.

- Podsumowując całe te mistrzostwa, jestem bardzo zadowolony, dumny i szczęśliwy z postawy wszystkich swoich zawodników, nawet tych, którzy nie wywalczyli medalu, czyli Damiana Węderlicha i Kacpra Makowskiego - mówi prezes Energi Manekina Krzysztof Piotrowski. - Wyniki pokazują, że idziemy dobrą drogą i w dobrym kierunku.

Wyniki finałów:

singiel mężczyzn: Tomasz Kotowski (Energa Manekin Toruń) - Marek Badowski (Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz) 4:3 (10,-9,8,10,-8,-8,8)

singiel kobiet: Natalia Bajor (KUAZS UE Wrocław) - Paulina Knyszewska (KS Bronowianka Kraków) 4:0 (6,6,4,4)

debel mężczyzn: Damian Kreft/Patryk Zatówka (AZS AWF Gdańsk) - Marek Badowski/Jakub Folwarski (Pogoń Siedlce) 3:1 (-9,5,6,6)

debel kobiet: Aleksandra Falarz (Bronowianka)/Joanna Kiedrowska (Chrobry Międzyzdroje) - Paulina Krzysiek(AZS UMCS Optima Lublin/Karolina Lalak (Arka Ryki) 3:2 (-4,10,-10,9,8)

mikst: Tomasz Kotowski /Natalia Bajor - Marek Badowski/Paulina Knyszewska 3:1 (7,-7,4,6)