MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ostrzegają przed czadem. Najlepiej zamontować w domu czujki dymu

wap
- Należy kupować wyłącznie czujniki dymu lub czadu posiadające certyfikaty - przekonywał wczoraj Arkadiusz Piętak z KW PSP w Toruniu
- Należy kupować wyłącznie czujniki dymu lub czadu posiadające certyfikaty - przekonywał wczoraj Arkadiusz Piętak z KW PSP w Toruniu Grzegorz Olkowski
Co czwarty Polak myśli, że tlenek węgla można zobaczyć, usłyszeć lub poczuć. Ludzkie zmysły jednak go nie rejestrują. Mówi o tym kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

- Sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem są bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszone bicie serca. Nie można bagatelizować takich objawów. Trzeba przewietrzyć pomieszczenia i zgłosić się do lekarza - mówił wczoraj Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, która wspólnie z administracją rządową jest organizatorem akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym. Strażacy przypominają, iż źródłem tych zatruć są niesprawne systemy przewodów kominowych wentylacyjnych i dymowych.

Przeprawa tymczasowa pojawi się w tym roku w Toruniu. Most pontonowy przejmie część ruchu na czas remontu przeprawy Piłsudskiego. To samo rozwiązanie zastosowano w naszym mieście 27 lat temu.Na kolejnych zdjęciach można obejrzeć zdjęcia i wycinki prasowe z naszej gazety, które przypomną Państwu, jak taki obiekt powstawał i jakie zamieszanie wywołał remont mostu Piłsudskiego. POLECAMYFranczyza, czyli sprawdzony biznes na wynajem. Ile to kosztuje?Matka "Magicala" skazana za znęcanie się nad konkubentem i znieważenie fryzjerki!Praca w Służbie Cywilnej w Kujawsko-Pomorskiem. Oferty pracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek

Most tymczasowy na Wiśle w Toruniu w 1992 roku. Zobacz, jak ...

Ich wady wynikają głównie z nieszczelności i braku konserwacji, czyli przede wszystkim czyszczenia. Dlatego trzeba wykonywać przeglądy instalacji i muszą to robić specjaliści.

Poza tym nie wolno zasłaniać i przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych. A w przypadku wymiany okien na nowe, trzeba sprawdzić działanie wentylacji, bo nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne niż wcześniejsze.

Jednym z celów tej kampanii jest również namawianie do montowania w mieszkaniach i domach czujek dymu i tlenku węgla. Mogą uratować życie, bo wydają głośne sygnały. To ważne, ponieważ do największej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla dochodzi w nocy.

Zobacz także: Most tymczasowy na Wiśle w Toruniu w 1992 roku. Zobacz, jak powstawał!

- Trzeba pamiętać, że czujka dymu nie zadziała w przypadku pojawienia się czadu i odwrotnie - tłumaczy Arkadiusz Piętak. - Trzeba więc kupić dwa czujniki lub zaopatrzyć się w jeden, ale wykrywający zarówno dym jak i czad. Należy kupować wyłącznie czujniki posiadające certyfikaty. Obsługa takich urządzeń jest bardzo prosta, a w każdej komendzie są funkcjonariusze, którzy wytłumaczą, jak one działają, jak należy je zamontować i obsługiwać. Można dzwonić lub przychodzić. W szczególnych wypadkach pojadą nawet do osoby potrzebującej pomocy.

Ubiegłej jesieni i zimy w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 1598 pożarów, w których zginęło 10 osób. W tym samym czasie kolejnych 300 interwencji dotyczyło tlenku węgla. Zatruło się nim śmiertelnie 7 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska