MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. 10 najbardziej niebezpiecznych ulic w 2022 roku [raport policji]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W Toruniu nadal najbardziej niebezpieczne są wielopasmowe arterie. To tam najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Jak podkreślają policjanci, główne przyczyny tych zdarzeń również pozostają bez zmian: nadmierna prędkość i nieudzielenie pierwszeństwa. W samym mieście wzrosła liczba wypadków i rannych, spadła zaś liczba kolizji oraz zabitych. Które ulice są najbardziej niebezpieczne? Szczegóły na kolejnych stronach >>>
W Toruniu nadal najbardziej niebezpieczne są wielopasmowe arterie. To tam najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Jak podkreślają policjanci, główne przyczyny tych zdarzeń również pozostają bez zmian: nadmierna prędkość i nieudzielenie pierwszeństwa. W samym mieście wzrosła liczba wypadków i rannych, spadła zaś liczba kolizji oraz zabitych. Które ulice są najbardziej niebezpieczne? Szczegóły na kolejnych stronach >>>Grzegorz Olkowski
W Toruniu nadal najbardziej niebezpieczne są wielopasmowe arterie. To tam najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Jak podkreślają policjanci, główne przyczyny tych zdarzeń również pozostają bez zmian: nadmierna prędkość i nieudzielenie pierwszeństwa. W samym mieście wzrosła liczba wypadków i rannych, spadła zaś liczba kolizji oraz zabitych.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

Podczas lutowego posiedzenia rady miasta nowy komendant toruńskiej policji, nadkomisarz Mariusz Gaik przedstawił radnym sprawozdanie z osiągnięć swoich podkomendnych oraz bezpieczeństwa w mieście w 2022 roku. Wśród tych informacji nie zabrakło danych na temat liczby wypadków i kolizji oraz związanych z nimi ofiar.

Polecamy

- W tym obszarze podkreślenia wymaga spadek liczby wszystkich zdarzeń drogowych - powiedział nadkomisarz Gaik. - W ubiegłym roku odnotowaliśmy mniej wypadków, kolizji i ofiar śmiertelnych, jednak liczba 11 zabitych jest wciąż o 11 za duża.

Ile wypadków odnotowała policja na drogach powiatu toruńskiego?

W ubiegłym roku, na obszarze podległym Miejskiej Komendzie Policji, czyli w granicach całego powiatu toruńskiego doszło do 3.669 kolizji. Dla porównania, w roku 2021 na drogach powiatu wydarzyło się ich 4.527. Liczba wypadków spadła w tym czasie z 76 do 71. Według policyjnych statystyk spadła nie tylko liczba zabitych (z 23 w roku 2021 do 11 w roku 2022), ale również rannych. Dwa lata temu było ich 74, rok temu 70. Spadła także liczba przeprowadzonych na drogach policyjnych kontroli w 2021 roku było ich 72.349, zaś w roku ubiegłym 61.744. W ubiegłym roku wreszcie policjanci wystawili ponad 500 mandatów mniej niż w roku poprzednim, skierowali jednak więcej wniosków o ukaranie do sądu.

Jak pod tym względem wyglądają dane dla samego Torunia?

Liczba wypadków wzrosła niestety z 42 do 43. Liczba zabitych natomiast zmniejszyła się z siedmiu do dwóch. Zmniejszyła się także liczba kolizji - w 2021 roku było 3.132, zaś w 2022 roku 2.561. Niestety Przybyło rannych, ich liczba wzrosła z 39 do 42.

Polecamy

Najwięcej kolizji w 2022 roku policjanci odnotowali na Szosie Lubickiej - 178, ulicy Grudziądzkiej - 155 i Broniewskiego - 95. Najwięcej wypadków było na ul. Broniewskiego, Polnej (po cztery) i Kościuszki - trzy. Przygotowując ranking najbardziej niebezpiecznych ulic policjanci biorą pod uwagę liczbę wypadków, kolizji ora ofiar. Szczegółowe dane na temat 10 najbardziej niebezpiecznych ulic Torunia w 2022 roku znajdą Państwo w galerii.

Które lata były najtragiczniejsze?

Liczby te się cały czas zmieniają. Dla porównania, w roku 2014 i 2016 na drogach Torunia doszło do 66 wypadków, zaś w 2019 do 4.071 kolizji. W roku 2016 w wypadkach na terenie miasta zginęło 12 osób, zaś rekordowym pod względem liczby rannych okazał się rok 2014, gdy do szpitali trafiło 61 osób. Zestawienia w przedstawionym radnym raporcie sięgają właśnie 2014 roku.

Gdzie najczęściej dochodzi do kolizji i wypadków?

- Najwięcej tych zdarzeń wydarzyło się na wielopasmowych arteriach, na których można rozwijać znaczne prędkości. Jakie w związku z tym macie państwo rekomendacje? Co miasto mogłoby zrobić, aby było ich mniej? - pytał radny Bartosz Szymanski (KO)

Na pytanie odpowiedział poproszony o to przez komendanta szef Wydziału Ruchu Drogowego KMP podinspektor Tomasz Bałuk.

- Uważam, że miasto zrobiło już bardzo dużo jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - powiedział naczelnik. - To ciągła modernizacja infrastruktury, nowe urządzenia takie jak fotoradary. Dla kierowców miasto zrobiło bardzo dużo, natomiast kierowcy powinni przestrzegać przepisów. Mieć wyobraźnię, jeśli chodzi o prędkość i przestrzeganie pierwszeństwa. To są dwie najczęściej występujące przyczyny zdarzeń drogowych.

O tym jakie przestępstwa zarejestrowali toruńscy policjanci w 2022 roku, oraz ilu ich sprawców zostało wykrytych, napiszemy w jednym z wydań kolejnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska