Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Konserwator w Parku Miejskim. Zajmie się zabytkową ławką

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ławka Schillera stojąca przy głównej alei w Parku Miejskim przy ulicy Bydgoskiej w Toruniu przejdzie w najbliższych miesiącach gruntowną konserwację
Ławka Schillera stojąca przy głównej alei w Parku Miejskim przy ulicy Bydgoskiej w Toruniu przejdzie w najbliższych miesiącach gruntowną konserwację Grzegorz Olkowski
Urząd Miasta przymierza się do renowacji ławki Schillera, stojącej w Parku Miejskim przy ulicy Bydgoskiej. To bardzo ciekawy element architektury parkowej.

Tak działa robot da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu!

od 12 lat

Trudny los historycznego siedziska w toruńskim Parku Miejskim

Toruńska ławka Schillera z Parku Miejskiego ma ponad sto lat. Upamiętnia niemieckiego poetę, filozofa, historyka i dramaturga Friedricha von Schillera (1759-1805). Jej odsłonięcie planowano przy okazji setnej rocznicy jego śmierci, czyli w rok 1905. Wtedy zasadzono jednak tylko pamiątkową lipę. Ławka została odsłonięta w roku 1909, czyli w 150. rocznicę urodzin poety.

Z czasem ławka Schillera trafiła w inne miejsce na Bydgoskim Przedmieściu - do Ogrodu Zoobotanicznego przy ulicy Bydgoskiej. Tam popadała w zapomnienie. W roku 2004, po renowacji, ławka wróciła do Parku Miejskiego. Została ustawiona przy jego głównej alei, na przedłużeniu ulicy Rybaki, w niedużej odległości od kościoła ojców michalitów.

Polecamy

Ławka Schillera w Toruniu: brudny i popękany marmur

Ławka została wykonana z biało-szarego marmuru. Znajduje się na niej relief z wizerunkiem Friedricha von Schillera. Pod nim umieszczono nazwisko - "Schiller". To cenny zabytek architektury parkowej.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Rzut oka na obecny stan ławki wystarczy, by stwierdzić, że po latach znów wymaga ona konserwacji. Choćby z powodu brudu. Jej nawierzchnia jest też popękana. W wielu miejscach porastają ją rośliny.

Urząd Miasta, a dokładniej rzecz ujmując - Biuro Miejskiego konserwatora Zabytków, rozpoczęło przygotowania do konserwacji ławki Schillera. To efekt tego, że projekt, w którym przewidziano tego typu prace, został wybrany do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Torunia. Jego wartość oszacowano na 50 tysięcy złotych.

Ławka Schillera w Toruniu: taki będzie zakres konserwacji

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków na razie przeprowadza tzw. rozeznanie rynku. Chce w ten sposób poznać koszt robót. Znany jest już za to ich zakres. To:

  • odtworzenie pierwotnej ekspozycji ławki (wydobycie stopnia zagłębionego w gruncie, podwyższenie do pierwotnej wysokości),
  • oczyszczenie powierzchni ławki,
  • uzupełnienie ubytków,
  • zabezpieczenie powierzchni (impregnacja),
  • podniesienie nawierzchni, na której znajduje się ławka do poziomu sąsiadującej alejki,
  • splantowanie nawierzchni wokół ławki i ujednolicenie z pozostała partią terenu.

Na oferty firm zainteresowanych przygotowaniem wyceny Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków czeka do 4 marca. Na jej przygotowanie będzie 15 dni od momentu zawarcia umowy.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

- W drugim lub trzecim kwartale ławka Schillera powinna być już po konserwacji - mówi Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków. - Chcemy ją nieco podwyższyć, bo podczas remontu parkowych alejek kilka lat temu pozostawiono ją poniżej chodnika, przy którym stoi. Przez to niewygodnie się na niej siedzi. To piękna ławka, trzeba zadbać o jej wygląd i dostępność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska