Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. SP nr 1 na starówce ma nowe boisko i dziedziniec! Zyskali uczniowie i pracownicy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wygląda nowe boisko sportowe w SP nr 1 na starówce w Toruniu.
Tak wygląda nowe boisko sportowe w SP nr 1 na starówce w Toruniu. Grzegorz Olkowski/UMT (wszystkie fot.)
Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Wielkie Garbary w Toruniu doczekała się nowego, wielofunkcyjnego boiska. Gruntowny remont przeszedł też dziedziniec - asfalt i beton pożegnano, a położono granitowe płyty.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Nowe boisko sportowe oraz wyremontowany dziedziniec główny to już kolejny etap modernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Toruniu. Zabytkowy gmach przy ul. Wielkie Garbary remontowany był od 2019 roku. "Nowości" śledziły wszystkie jego etapy. Co się teraz zmieniło?

Bezpieczne i funkcjonalne boisko. A dziedziniec wreszcie solidny i współgrający z historią

Remontem dziedzińca głównego wraz z odwodnieniem od strony frontowej szkoły oraz budową boiska wielofunkcyjnego z tyłu budynku zajęła się wyłoniona w przetargu firma "Zakład Usług Ślusarsko-Spawalniczych Mirosław Szok" z Torunia. Całość tych prac kosztowała 870 tys. zł.

Uczniów, a i nauczycieli SP 1 najbardziej chyba cieszy nowe boisko sportowe. Jest wielofunkcyjne, ma bezpieczną nawierzchnię poliuretanową. Obiekt ma też odwodnienie, a wyposażony został w bramki, słupki oraz ławki. Prezentuje się nowocześnie i estetycznie. Biegnący pod boiskiem kanał Strugi Toruńskiej przykryto żelbetonowymi płytami.

Jak natomiast wyremontowano dziedziniec? Przed "Jedynką" wymieniona została stara, zniszczona nawierzchnia asfaltowa i betonowa. Zastąpiła ją na nowa - z płyt granitowych. Tutaj również dokonano odwodnienia - punktowego. Bezpieczne i estetyczne są też wreszcie granitowe stopnie przed wejściem do szkoły.

Ta inwestycja miejska to już kolejny etap kosztownej modernizacji szkoły, która - etapami - trwa od 2019 roku. Całość kosztu modernizacji SP nr 1 miasto oszacowało na ponad 13 milionów zł. W jej skład weszły między innymi: remont elewacji, docieplenia, wymiana stolarki okiennej, remonty niektórych pomieszczeń, modernizacja ogrodzenia frontowego. Wszystko, oczywiście, pod czujnym okiem miejskiego konserwatora zabytków.

Polecamy

Zabytkowy budynek w sercu miasta, z ciekawą historią

Budynek szkoły przy ul. Wielkie Garbary to cenny element historii miasta. W tym budynku, którego budowę ukończono w 1883 roku, działała Obywatelska i Średnia Szkoła Żeńska. Autorem projektu był radca budowlany Julian Rehberg. W XX-leciu międzywojennym działało tam Miejskie Gimnazjum i Liceum Klasyczno-Humanistyczne Żeńskie. W czasie II wojny światowej natomiast funkcjonowała tutaj lecznica dla żołnierzy niemieckich, a następnie szpital polowy dla żołnierzy radzieckich.

Od dziesięcioleci natomiast obiekt służy uczniom ze starówki. Przystosowywanie zabytkowej materii do potrzeb dzieci i wymogów współczesności łatwe nie było. Ma również swoją cenę. Krok po kroku jednak wielkie zmiany w Szkole Podstawowej nr 1 następowały. Teraz, jak piszemy, zakończono remont boiska i dziedzińca. Po zmianach uczniowie zyskali obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia, ale nienaruszający zabytkowej tkanki otoczenia.

Polecamy

WARTO WIEDZIEĆ: Kiedyś była to jedyna żeńska szkoła w Toruniu

  • Dawna Töchterschule - Szkoła Żeńska dla Wyższego Kształcenia to zabytkowy budynek z 1881-1883 roku, będący dziś siedzibą Szkoły Podstawowej nr 1 w Toruniu. Pierwotnie była to jedyna państwowa (pruska) szkoła żeńska w Toruniu. Przeciętnie uczyło się tu 550 uczennic w wieku od 7 do 20 lat. Była to uczelnia dziesięcioklasowa, przedłużona o trzy klasy seminarium nauczycielskiego.
  • Autorem projektu budynku był radca budowlany Julian Rehberg. Gmach nawiązuje stylistycznie do form klasycystycznych. Rozplanowany na rzucie kwadratowej litery U swoimi bocznymi skrzydłami tworzy dziedziniec. Tutaj w skrzydle poprzecznym dominuje duży ryzalit, którego górna część nawiązuje do architektury ateńskiego Partenonu z tympanonem z zegarem i kolumnadą na ostatnim piętrze. Na wieńczących budynek gzymsach stoją dwie kamienne rzeźby aniołów trzymających tarcze herbowe Torunia, a na ryzalicie palmety. Są to stylizowane liście palmy mające symbolizować: zwycięstwo, triumf, pierwszeństwo, doskonałość w nauce i dziedzinach artystycznych. (Za: Toruński Portal Turystyczny).

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska