Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w 1938 roku. Jakim był miastem? Relacja reportera ogólnopolskiego „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Co napisał o naszym mieście?

oprac. Roman Such
Białe żelbetonowe słupy, które oczarowały korespondenta „IKC”
Białe żelbetonowe słupy, które oczarowały korespondenta „IKC” ze zbiorów MZK
Po dawnym Toruniu oprowadza nas osoba z zewnątrz - Roman Burzyński, dziennikarz ogólnopolskiego„Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.

Na dobry początek lata i na Święto Torunia dziś tekst dziennikarza, który wiosną 1938 roku przyjechał do naszego miasta i się nim zachwycił. Relację zilustrowaliśmy zdjęciami ze zbiorów naszych Czytelników i Miejskiego Zakładu Komunikacji.

W innym kraju

Pomorze to kraj, w którym jest miło być. Choćby przyjrzeć mu się z okna wagonu, jadąc latem na plaże helskie. Choćby wpaść tam na kilka godzin, na jeden dzień, odetchnąć tam innem, zdrowym powietrzem. Zbieg okoliczności zawiódł mnie w piękny majowy poranek do stolicy Pomorza, Torunia.

Pamiętam doskonale jego starożytne świątynie, jedne z najpiękniejszych w Polsce, gotycki wspaniały ratusz, Krzywą Wieżę i Bramę Starożeglarską, przez którą wychodzi się na brzeg Wisły. Pamiętam też o słynnych na całą Polskę piernikach toruńskich i obiecując sobie i całej mojej rodzinie (niestety wcale licznej) powrócić z Torunia obładowany tym przysmakiem.

Będąc teraz w Toruniu zdumiałem się i zdumieją się zapewne inni moi współziomkowie, gdy się dowiedzą nowej, rewelacyjnej wiadomości. Toruń staje się miastem nowoczesnym. Odmładza się całkiem nową, radosną młodością, pełną rozmachu i szerokiego spojrzenia w przyszłość.

Więcej artykułów Albumu Rodzinnego - KLIKNIJ

Nowy wspaniały most

Toruń zbudował przed kilku laty nowy wspaniały most na Wiśle. Most jest naprawdę imponujący. Łączy Dworzec Główny Torunia z miastem. Ten dworzec nazywał się kiedyś Toruń Przedmieście. Dziś przemianowano go na Dworzec Główny, tędy bowiem przebiegają wszystkie dalekobieżne pociągi łączące miasto z krajem.

Na wprost, na przedłużeniu osi mostu - długa, szeroka aleja porywająca swoją perspektywą i rozplanowaniem. Jest to aleja 700-lecia, jądro nowego Torunia, wokół którego powstaje nowe, jasne, czyste miasto.

POLECAMY

Główną atrakcją  Święta rzemiosła pomorskiego 23 czerwca 1935 roku był przemarsz rzemieślników z placu Świętej Katarzyny do hali wystawowej na Bydgoskim Przedmieściu. Każdy cech stworzył swoją mobilną wystawę.

Toruński i pomorski rzemieślnik - to brzmi dumnie [RETRO]

Aleja 700-lecia ma około 35 metrów szerokości. Mierzyłem sam własno-nożnie. Stałem dłuższą chwilę, zastanawiający się, dlaczego jest ona taka jasna, taka zupełnie odmienna niż wszystkie inne ulice miast polskich. Czy może ten świetny pomysł, że tory tramwajowe biegnące środkiem jezdni były obsiane trawą? Czy to, że taka szeroka. I wreszcie odnalazłem tajemnicę.

Z żelaznymi słupami, grubymi, czarnymi podtrzymującymi w naszych miastach sieć tramwajową i oświetleniową oswoiliśmy się tak bardzo, że ich nie zauważamy przechodząc ulicą. A tutaj w Toruniu słupy są białe, bialusienkie. Żelbetowe. I są cieniutkie jak igła. Strzelają w niebo wesoło i za jednym rozmachem podtrzymują zarówno druty tramwajowe i lampy uliczne.

Z umiarem i smakiem

Toruń rozpoczął swoją rozbudowę od uporządkowania śródmieścia i przystosowania go do zwiększonego ruchu miejskiego. Zrobiono to z umiarem i dużym smakiem artystycznym. Przykładem tego jest tzw. Łuk Cezara. Istniał już od dawna, jednak dotychczas służył on wyłącznie do komunikacji pieszej. Obecnie po wybiciu trzech dalszych otworów w sąsiednich kamienicach i po zburzeniu kilku ruder, oficyn przeprowadzono pod zabytkowymi kamienicami po prostu całą ulicę.

POLECAMY

Solanki w Czerniewicach na pocztówce, która została wysłana z Czerniewic w czerwcu 1909 roku.

Ministerstwo wojny bierze pod lupę kurort w Czerniewicach [RETRO]

Stanęły w Toruniu nowe monumentalne budynki. Wszystkie jasne i słoneczne: gmach dyrekcji kolejowej, Starostwo i gmach K.K.O (mowa o Komunalnej Kasie Oszczędności, popularnej „harmonijce”- dop. red.). Umieszczono te piękne budynki w pobliżu wspomnianej alei 700-lecia, która z pobliską i przebudowywaną obecnie aleją „Wały” i placem Teatralnym stanie się ośrodkiem nowego Torunia. Tu staną w najbliższych latach dalsze monumentalne gmachy: Sądu Apelacyjnego (gmach dzisiejszego Instytutu Fizyki przy skrzyżowaniu ulicy Grudziądzkiej z Szosą Chełmińską - dop. red.) , Państwowego Banku Rolnego, Urzędu Wojewódzkiego i inne.

Toruń, a wraz z nim całe niemal Pomorze, marzy o tem, by z Torunia uczynić prawdziwą stolicę Pomorza, by znalazły się tu wszystkie państwowe urzędy drugich instancji, wszystkie umieszczone we własnych nowych gmachach.

Wreszcie szczyt marzeń - wyższa uczelnia. Uniwersytet Pomorski. Nie ma chyba patrioty pomorskiego i toruńskiego, który by w tej sprawie nie myślał.

Praca rzetelna

Miły i dobry był ten dzień w Toruniu. Bo tak dobrze jest widzieć i wiedzieć, że jest gdzieś praca rzetelna, prowadzona z umiłowaniem dla swojego miasta, dla swej ziemi. Praca, którą tworzy się na dziś, nie na pokaz i rozgłos, ale na daleką przyszłość z myślą o spełnieniu wielkich i poważnych dążeń.

Pamiętam Toruń dawny. Teraz bardziej będę pamiętał Toruń nowy. Toruń przyszłości.

Roman Burzyński,
„Ilustrowany Kurier
Codzienny”, 28 maja 1938 r.

Warto obejrzeć: Policyjna specgrupa w Kujawsko-Pomorskiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska