Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
Dziedziczenie długów rodziców. Jak się zabezpieczyć [PRAWNIK...

Dziedziczenie długów rodziców. Jak się zabezpieczyć [PRAWNIK RADZI]

mo

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

- Moja mama przez długi straciła cały dobytek. Ojciec zmarł, a z drugim mężem matka się rozwiodła. Jestem dorosła, mam swoje „M”. Czy mogę się zabezpieczyć przed dziedziczeniem długu? - pyta Czytelniczka.
Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Zgodnie z art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Ustawowym dziedzicem w myśl art. 931 § 1 k.c. jest jedynie osoba pozostająca w związku małżeńskim ze spadkodawcą w chwili otwarcia spadku (w chwili jego śmierci). Przymiotu takiego, co oczywiste, nie ma małżonek rozwiedziony.


Jak się zrzec długu?

Spadkobierca ustawowy może zrzec się dziedziczenia w drodze umowy za życia spadkodawcy. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia zawierana jest pomiędzy przyszłym spadkodawcą a osobą należącą do kręgu jego spadkobierców ustawowych. Przedmiotem zrzeczenia się jest prawo do dziedziczenia z ustawy. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 1048 k.c.).Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Natomiast po śmierci spadkodawcy spadkobierca, by uchylić się od odpowiedzialności za długi spadkowe, powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

Zobacz także: Torunianie utknęli w Tajlandii przez awarię samolotuPrzy dziedziczeniu ustawowym - w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności - termin do złożenia oświadczenia przez spadkobiercę dochodzącego w dalszej kolejności rozpoczyna się od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę.

W przypadku małoletniego spadkobiercy oświadczenie o odrzuceniu spadku składa jego przedstawiciel ustawowy, po uzyskaniu na to zgody sądu.

Odrzucenie spadku

Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego nie biegnie do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu opiekuńczego zezwalającego na złożenie tego oświadczenia.

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Odrzucenie spadku przez spadkobiercę ustawowego powołanego do dziedziczenia w pierwszej kolejności może powodować, że jego udział spadkowy przypada jego zstępnym. Albo też - zostają powołane osoby dziedziczące po zmarłym w dalszej kolejności. Są to rodzice, rodzeństwo lub zstępni rodzeństwa, dziadkowie i ich zstępni. Ostatecznie zaś - gmina lub Skarb Państwa.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sprawy spadkowe

Andżelika (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W kwestii dziedziczenia długów zapisanych w spadku do niedawna było wiele sporów. Ale na szczęście nowe regulacje prawne zakładają możliwość odwołania się od takiej decyzji. Można więcej o tym...rozwiń całość

W kwestii dziedziczenia długów zapisanych w spadku do niedawna było wiele sporów. Ale na szczęście nowe regulacje prawne zakładają możliwość odwołania się od takiej decyzji. Można więcej o tym przeczytać na https://abcporady.pl/spadek-po-zmarlym-jakie-czynnosci-prawne-do-kogo-sie-zwrocic/ i poznać więcej szczegółów, co do prawnych procedur takiego postępowania. Generalnie, wcale nie musimy się godzić z taką decyzją.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak nie dziedziczyć

k (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

odpowiada się do wysokości masy spadkowej ale jak nie ma żadnego majątku po zmarłym to nie ma sensu wogle spadek przyjmowac bo przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza wiąze się z kosztami (spisu...rozwiń całość

odpowiada się do wysokości masy spadkowej ale jak nie ma żadnego majątku po zmarłym to nie ma sensu wogle spadek przyjmowac bo przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza wiąze się z kosztami (spisu inwentarza np.) i tłumaczeniu wierzycielom że nie ma majątku więc się nie odpowiada. i po co skoro można odrzucić. pytanie było jak nie dziedziczyć długu a nie jak nie odpowiadać swoim majątkiem. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie dziedziczymy juz długów

B. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

od 18 października 2015roku za długi odpowiada się tylko do wysokości masy spadkowej, tak że nie stracimy swojego majątku a jedynie możemy stracić to co odziedziczyliśmy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo