Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w północnej części Torunia. Gdzie trwają obecnie prace?

SZS
Tak powstaje nowa szosa chełmińska
Tak powstaje nowa szosa chełmińska Sławomir Kowalski
Na prawo walec, na lewo walec a środkiem koparka jedzie. Główne ulice północnej części Torunia są dziś wielkimi placami budowy.

„Uwaga, roboty drogowe” - znaków z takim napisem jest dziś w północnym Toruniu więcej niż tabliczek z nazwami osiedli, do których rozkopane drogi wiodą. Najbardziej kosztowna będzie przebudowa Szosy Chełmińskiej na odcinku między ul. Polną i Wybickiego. Pochłonie ona prawie 16 milionów złotych. Operacja rozpoczęła się od rozbiórki starych domów, jakie znajdowały się po zachodniej stronie głównej arterii Chełmińskiego Przedmieścia. W ślad za ekipami rozbiórkowymi, od północy, ruszyli drogowcy z firmy Skanska, której ostatecznie przypadło zadanie przebudowy trasy. W tej chwili na placu budowy między ul. Polną i Długą trwają m.in. roboty kanalizacyjne i ziemne.

Zobacz także: Czy znasz gwarę toruńską? Część II [QUIZ]

- Docelowo na Szosie Chełmińskiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, sygnalizacja świetlna na każdym przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu ulic Długiej oraz Żwirki i Wigury. W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa, chodniki, zatoki autobusowe- wylicza kierownik budowy Tomasz Królak.

Całość powinna być gotowa do końca maja 2018 roku.

Tuż obok pracują ekipy firmy Strabag, zajmują się przebudową ul. Polnej między Fortem VII i Szosą Chełmińską. Tutaj również powstaje zupełnie nowa ulica, o czym już wiele razy informowaliśmy.

Dziś wielkie zmiany na terenie starówki. Chodzi o wprowadzenie strefy zamieszkania. Szczegóły na kolejnych stronach.

Rewolucja na starówce w Toruniu jest już faktem. Co trzeba wiedzieć?

- W tej chwili najwięcej prac wykonujemy na odcinku od Szosy Chełmińskiej do ul. Morycińskiego. Trwają tu roboty wodociągowe i przebudowa przejazdu kolejowego- mówi Marek Fijałkowski, kierownik budowy z firmy Starbag.

Przebudowa 1300-metrowego odcinka dawnej drogi fortecznej kosztuje ponad sześć milionów złotych i powinna trwać do końca września tego roku. W tym samym czasie drogowcy z firmy PBDI powinni się uporać z budową nowych dróg na osiedlu wciąż jeszcze nazywanym na cześć stacjonującej tam kiedyś Jednostki Armii Radzieckiej. Roboty mają sporo: układają chodniki i ścieżki rowerowe między ul. Ugory i Hubego, łączą nową jezdnią ul. Hubego i Watzenrodego. Zajmują się też samą ul. Hubego.

Zobacz także: Budowanie w stylu polskim: wyżej od sąsiada i na różowo

- Po stronie zachodniej została wykonana kanalizacja deszczowa, po stronie wschodniej budowana jest jezdnia. Powstaną parkingi, chodniki jednostronne i oświetlenie - wyjaśnia Maciej Gozdowski, kierownik budowy PBDI S.A.

Inwestycje drogowe na nowym osiedlu pochłoną trzy i pół miliona złotych.

Polecamy: Święto Miasta Torunia 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska