Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka odprawa należy się pracownikowi przy zwolnieniu indywidualnym?

MO
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Pracowałem w dużej firmie na podstawie umowy o pracę. Pracodawca wypowiedział umowę mnie i jeszcze jednej osobie. Czy należy się nam odprawa pieniężna dla zwalnianych pracowników? - pyta pan Jan.

- Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w razie rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy. Odprawa pieniężna należy się także w przypadku zwolnień indywidualnych - podkreśla adwokat Aleksandra Chołub.

- Prawo do odprawy pieniężnej regulują przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.).

Zobacz także: Za kilka dni w zespole staromiejskim wejdzie w życie nowa organizacja ruchu Czytaj dalej

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn jego niedotyczących, przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy (ust. 2). Powyższy przepis, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 10 ust. 1 ustawy, znajduje odpowiednie zastosowanie także przy tzw. zwolnieniach indywidualnych, tj. w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający zwolnienia, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż ta określona dla tzw. zwolnień grupowych.

Zobacz także: Inwestycje w północnej części Torunia. Gdzie trwają obecnie prace?

Wynika stąd, że prawo do odprawy przysługuje nawet w wypadku, gdy do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników dochodzi tylko z jednym pracownikiem. Warunek: podstawą tego zwolnienia były przyczyny niedotyczące pracownika i jednocześnie stanowiły one wyłączny powód rozwiązanie umowy. Chodzi tu np. o likwidację stanowiska pracy. Nie ma znaczenia, czy umowa o pracę była zawarta na czas określony czy nieokreślony i czy rozwiązanie nastąpiło za porozumieniem stron czy poprzez wypowiedzenie jej pracownikowi.

Plebiscyt "Złoty Stetoskop". Czytelnicy "Nowości" wybrali najlepszych ze służby zdrowia

Plebiscyt "Złoty Stetoskop". Czytelnicy "Nowości" wybrali na...

Pracownik dochodzący świadczeń przewidzianych ustawą z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ma udowodnić, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn jego niedotyczących, nie musi jednak wykazywać, że były to przyczyny leżące po stronie pracodawcy.

Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony ponad 8 lat. Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Polecamy: Święto Miasta Torunia 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska