Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
Jaka odprawa należy się pracownikowi przy zwolnieniu...

Jaka odprawa należy się pracownikowi przy zwolnieniu indywidualnym?

MO

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Pracowałem w dużej firmie na podstawie umowy o pracę. Pracodawca wypowiedział umowę mnie i jeszcze jednej osobie. Czy należy się nam odprawa pieniężna dla zwalnianych pracowników? - pyta pan Jan.
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

- Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w razie rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy. Odprawa pieniężna należy się także w przypadku zwolnień indywidualnych - podkreśla adwokat Aleksandra Chołub.

- Prawo do odprawy pieniężnej regulują przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.).

Zobacz także: Za kilka dni w zespole staromiejskim wejdzie w życie nowa organizacja ruchu Czytaj dalejZgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn jego niedotyczących, przysługuje odprawa pieniężna, której wysokość jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy (ust. 2). Powyższy przepis, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 10 ust. 1 ustawy, znajduje odpowiednie zastosowanie także przy tzw. zwolnieniach indywidualnych, tj. w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający zwolnienia, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż ta określona dla tzw. zwolnień grupowych.

Zobacz także: Inwestycje w północnej części Torunia. Gdzie trwają obecnie prace?Wynika stąd, że prawo do odprawy przysługuje nawet w wypadku, gdy do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników dochodzi tylko z jednym pracownikiem. Warunek: podstawą tego zwolnienia były przyczyny niedotyczące pracownika i jednocześnie stanowiły one wyłączny powód rozwiązanie umowy. Chodzi tu np. o likwidację stanowiska pracy. Nie ma znaczenia, czy umowa o pracę była zawarta na czas określony czy nieokreślony i czy rozwiązanie nastąpiło za porozumieniem stron czy poprzez wypowiedzenie jej pracownikowi.Pracownik dochodzący świadczeń przewidzianych ustawą z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ma udowodnić, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn jego niedotyczących, nie musi jednak wykazywać, że były to przyczyny leżące po stronie pracodawcy.

Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony ponad 8 lat. Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Polecamy: Święto Miasta Torunia 2017

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo