Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie osoby można przyjąć do mieszkania objętego służebnością?

MO
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Rodzice darowali mojemu bratu gospodarstwo rolne. Chciałam się tam wprowadzić, żeby im pomóc, bo nawet zakupów nie są w stanie sami zrobić. Brat mówi, że nie mogę, bo to jego własność. Czy ma rację?

Z takim pytaniem zwraca się Czytelniczka dodając, że z aktu notarialnego wynika, że rodzice mogą mieszkać do końca życia w domu, który jest w gospodarstwie i z niego korzystać bez ograniczeń. Teraz oboje mają po 85 lat, chorują i potrzebują opieki. Po prostu chciałaby im na miejscu pomóc.

Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub.

- Służebność mieszkania, stanowiąca szczególny rodzaj służebności osobistej, jest ograniczonym prawem rzeczowym, uprawniającym osobę fizyczną do korzystania z cudzej nieruchomości w określonym zakresie. Zakres służebności mieszkania określa zdarzenie, z którego prawo to wynika. Może to być umowa. Służebność osobista mieszkania może polegać na zajmowaniu oznaczonego pomieszczenia dla schronienia, wypoczynku, snu, przyrządzania posiłków, dokonywania czynności higieny osobistej, zaspokajania potrzeb kulturalnych itp.

Zobacz także: WOŚP przekazał specjalistyczny pojazd dla toruńskiego hospicjum [ZDJĘCIA]

Osoba fizyczna, której przysługuje osobista służebność mieszkania, może korzystać nie tylko z mieszkania, lecz także z pomieszczeń i urządzeń, które są przeznaczone do wspólnego użytku mieszkańców budynku. W przypadku służebności osobistej mieszkania nie obowiązuje zakaz wyrażony w art. 300 zd. 2 kodeksu cywilnego, tzn. zakaz przeniesienia uprawnień do wykonywania służebności osobistej na osoby trzecie. Dopuszczalne jest przekazanie części przysługujących uprawnień - małżonkowi, dzieciom, a nawet innym osobom przez to, że uprawniony z tytułu służebności osobistej przyjmie je na mieszkanie. Oznacza to, że osoby przyjęte na mieszkanie są w stosunku do właściciela nieruchomości obciążonej współuprawnione.

O rozszerzeniu uprawnień stanowi też kodeks cywilny, który przewiduje wprost, iż mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie inne osoby gdy są one potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Osoby te, aby mogły być przyjęte na mieszkanie, powinny być potrzebne - czyli niezbędne, konieczne, nieodzowne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego (przez pojęcie gospodarstwa domowego należy natomiast rozumieć ogół przedmiotów i czynności składających się na prowadzenie domu).

Zobacz także: Kolejna odsłona procesu lustracyjnego prof. Jana Kopcewicza

Omawiana regulacja służy ochronie osób, zwłaszcza tych, które nie są w stanie pracować, jak: dziecko, osoba w podeszłym wieku lub niezdolna do działania z powodu choroby czy innego upośledzenia.

Mający służebność mieszkania może z mocy prawa przyjąć do mieszkania (domu) małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć jeśli są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie osoby można przyjąć do mieszkania objętego służebnością? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska