Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juwenalia na UMK 45 lat temu! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Rynek Staromiejski w Toruniu podczas juwenaliów w 1972 roku, a na nim odwrócony bokiem Konstanty Dombrowicz.
Rynek Staromiejski w Toruniu podczas juwenaliów w 1972 roku, a na nim odwrócony bokiem Konstanty Dombrowicz. Z archiwum Bohdana Orłowskiego
Juwenalia na UMK dziś to już nie to, co kiedyś... Studentom brakuje wyobraźni, idą po najmniejszej linii oporu. Tak się dziś czasami mówi, ale czy rzeczywiście tak jest? Jakie juwenalia są, każdy widzi. A jakie były, może zobaczyć dzięki „Nowościom”. Przenosimy się do początku lat 70.

- „Za naszych czasów” nikt nie zbierał pieniędzy - mówi pani Anna, absolwentka polonistyki na UMK. - Sami też robiliśmy sobie przebrania.

Podczas juwenaliów w 1972 roku na ulicach Torunia można było np ujrzeć... chodzący grób nieznanego żołnierza, zachowany do dziś na zdjęciach z archiwum Bohdana Orłowskiego.

- Za grób nieznanego żołnierza przebrał się Krzyś Caputa, chodził nawet ze zniczem - wspomina gospodarz doskonale naszym Czytelnikom znanej strony oToruniu.net.

Polecamy także: Czy dogadałbyś się ze swoim prapradziadkiem? [TEST]

Na fotografiach sprzed 45 lat widać kilka postaci kojarzonych dziś bardziej z poważnymi urzędami, a nie beztroską zabawą. Oto w toruńskie niebo wpatruje się chociażby Konstanty Dombrowicz nie przypuszczając nawet, że w przyszłości przez dwie kadencje będzie prezydentem Bydgoszczy. W 1972 roku brał udział w happeningu, który był związany z niezidentyfikowanym obiektem latającym, jaki miał się pojawić nad Rynkiem Staromiejskim. Gdzie indziej w damskim przebraniu uśmiecha się natomiast Andrzej Modrzejewski, późniejszy prezes Orlenu i ofiara słynnej prowokacji politycznej sprzed kilku lat.

Podobnie jak dziś, juwenalia bywały kiedyś tematyczne. W 1973 roku z inicjatywy partii Zrzeszenie Studentów Polskich zostało przemianowane na Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Żakom to się nie spodobało, wykpili więc zakusy władzy przerabiając na socjalistyczne inne organizacje.

- Pamiętam ludzi paradujących z napisem SPCK - wspomina pani Anna. - Milicjanci na to nie zareagowali.

Kiedy jednak kilka lat później na budynku Dworu Artusa pojawił się portret brodatych trojaczków Marksa, Engelsa i Lenina z podpisem „Tylko Polsilverem!” Milicja interweniowała natychmiast. Wyjaśnienie dla młodszych Czytelników - Polsilver to popularne przed laty żyletki.

Poza zdjęciami z lat 70., które otrzymaliśmy od pana Orłowskiego, w naszym redakcyjnym archiwum znaleźliśmy sporo fotografii z juwenaliów organizowanych w latach 90. Zaprezentujemy je w oddzielnej galerii. Może ktoś z Państwa się na tych zdjęciach rozpozna?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska