Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy i z jakiego powodu pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie? [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Pracodawca chce mnie zwolnić dyscyplinarnie. Kiedy może to zrobić? I z jakiego powodu? - pyta zaniepokojona Czytelniczka z Torunia. Problem wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub.

Zgodnie z art. 100 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Pracownik jest obowiązany w szczególności: przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy; przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku; przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych; dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę; przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach; przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Tzw. JAR to jedno z najnowszych, a przez to najmniej znanych osiedli w Toruniu. W związku z tym specjalnie dla naszych Czytelników wysłaliśmy drona, by pokazać, jak ta część miasta wygląda z lotu ptaka.Polecamy:Gwara policyjna - tak nazywają marki autZarobki gwiazd disco-poloDługie weekendy 2018Skąd się wzięły nasze nazwiskaNowosciTorun

JAR z góry. Niesamowite zdjęcia z drona. Tak z drona wygląda...

Obowiązki pracownika mogą być uregulowane w tak zwanych pragmatykach służbowych, w regulaminie organizacyjnym obowiązującym u pracodawcy, wreszcie w umowie o pracę.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych; popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. A także w przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 kodeksu pracy).

Pojęcie „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych” obejmuje trzy elementy. Są to: bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy, a także zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo. „Rażącego niedbalstwa” nie można utożsamiać ze zwykłym zaniedbaniem, nieudolnością czy brakiem operatywności.

Amerykańscy żołnierze, którzy z powodu awarii jednego z pojazdów zablokowali we wtorek po południu ruch w części Torunia jechali przez nasze miasto tranzytem do bazy w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują. Na czwartek (12.04) zaplanowano kolejny transport. Przypomnijmy, że we wtorek po południu kolumna wojskowych samochodów należących do armii USA zablokowała jeden z pasów szosy Lubickiej w kierunku Olsztyna i Warszawy. Awarii uległa przewożąca działo platforma. Pękł element konstrukcyjny jednego z kół. Żołnierze przy pomocy policjantów i specjalistycznego sprzętu usunęli z drogi uszkodzony sprzęt.Sprawdź: Urlop na żądanie. Kiedy go można brać? [ZASADY]- Amerykańscy żołnierze przejeżdżali przez Toruń tranzytem. Z Niemiec do bazy w Bemowie Piskim, gdzie stacjonują – mówi kapitan Agnieszka ŚMIECHOWSKA, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. - Nocowali z poniedziałku na wtorek w obiektach toruńskiego centrum na lewym brzegu Wisły. Dziś, czyli w środę kolejna kolumna armii USA przyjedzie do do Torunia i żołnierze będą nocowali w tym samym miejscu, a w czwartek wczesnym rankiem mają ruszyć w dalszą drogę do Bemowa Piskiego.POLECAMY: Tak wyglądał Toruń 100 lat temu [DUŻO ZDJĘĆ]

Uważajcie na drogach! Amerykanie znów przejadą przez Toruń! [ZDJĘCIA]

Ocena zasadności rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna uwzględniać całokształt okoliczności mających znaczenie dla oceny zachowania będącego przyczyną rozwiązania. W tym zwłaszcza dotychczasowy stosunek pracownika do obowiązków, którego wyrazem mogą być na przykład opinie przełożonych, otrzymane nagrody, kary itp. umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy - kończy adwokat Aleksandra Chołub.

Od kilku lat na łamach „Nowości” Czytelnicy znajdują rubrykę z naszą prawniczą poradą. W niej natomiast - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich wątpliwości prawnych z różnych sfer życia. Pytania można przesyłać na adres mailowy: [email protected]

Zobacz także: [Gwara policyjna. Tak policja potocznie określa marki samochodów! Lala, dreswagen, f***, misiek... [ZDJĘCIA]](https://nowosci.com.pl/gwara-policyjna-tak-policjanci-okreslaja-marki-samochodow-misiek-trapez-f-lala-zdjecia/ga/12815156/zd/26906734 "Gwara policyjna. Tak policja potocznie określa marki samochodów! Lala, dreswagen, f*, misiek... [ZDJĘCIA]")**

Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

- Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska