Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
Kiedy umiera nasz krewny i w spadku zostawia same długi

Kiedy umiera nasz krewny i w spadku zostawia same długi

mo

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

- Mój kuzyn zmarł w 2013 r. Nie zostawił testamentu. Miał długi. Jego żona, córka, syn, ich dzieci oraz bracia i siostry kuzyna oraz ich dzieci i wnuki odrzucili spadek. Odbyło się to w terminie - opisuje Czytelnik.
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu

Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Potem sprawa trafiła do sądu.

- Jestem w drugiej linii jako kuzyn, przede mną jest mój starszy brat. Czy sąd będzie dalej poszukiwał spadkobierców? Czy ja mogę jeszcze odrzucić spadek? - pyta Czytelnik.

- Oświadczenie o odrzuceniu spadku albo o przyjęciu spadku może zostać złożone przed notariuszem albo przed właściwym sądem w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swego powołania.
Przy dziedziczeniu ustawowym w razie dojścia do spadku spadkobiercy powołanego w dalszej kolejności, termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczyna się dla niego od dnia, w którym dowiedział się on o odrzuceniu spadku przez wyprzedzającego go spadkobiercę - wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub.

Zobacz także: Znasz swoje prawa jako pracownik? Przekonaj sięZ kolei złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje, że odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe zostaje ograniczona kwotowo - do wysokości wartości stanu czynnego spadku. Stan czynny spadku to wartość aktywów.

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje, że spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku (nie dziedziczy majątku zmarłego, ale też nie odpowiada za jego długi). Taki spadkobierca jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku, to znaczy jakby zmarł przed spadkodawcą. W takiej sytuacji do dziedziczenia dochodzą kolejni krewni spadkodawcy zgodnie z art. 932-934 kodeksu cywilnego.

W przypadku, gdy rodzice spadkodawcy nie żyją, a zstępni spadkodawcy, jego małżonek, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa spadkodawcy odrzucili spadek, cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy.Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie żyje (nie dożył otwarcia spadku), udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom).

Niezłożenie oświadczenia przez Czytelnika w terminie będzie skutkować nabyciem spadku wprost (ponieważ spadkodawca zmarł w 2013 r. Zgodnie z obowiązującym wówczas brzmieniem art. 1015 § 2 kodeksu cywilnego brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy był jednoznaczny z przyjęciem spadku wprost).

Przyjęcie spadku wprost powoduje, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe cały swoim majątkiem, zarówno spadkowym jak i osobistym, bez ograniczenia. Nieograniczona odpowiedzialność za długi spadkowe ma ten skutek, że w konkretnych sytuacjach gdy spadek obciążony jest długami przekraczającymi wartość aktywów, spadkobierca będzie zmuszony spłacić długi spadkowe kosztem swego majątku.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cbn

......... (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie ma tak łatwo, za długi rodziców trzeba płacić. Same odrzucenie spadku nic nie da.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polska

Jaś (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No i masz tu sprawiedliwość, ogolą cie do zera.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo