Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska komunikacja niezbyt przyjazna dla niewidomych

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Maria Łukaszewska, niewidoma torunianka, od lat pokonuje pojazdami komunikacji miejskiej trasę Rubinkowo - Bydgoskie Przedmieście
Maria Łukaszewska, niewidoma torunianka, od lat pokonuje pojazdami komunikacji miejskiej trasę Rubinkowo - Bydgoskie Przedmieście Jacek Smarz
- Jak człowiek 40 lat jeździ miejską komunikacją, to przystanki poznaje po mijanych zakrętach - o podróżowaniu MZK opowiada niewidząca torunianka.

[break]
Brak podświetlenia przy numerze autobusu MZK dla widzącego to szczegół. Poirytuje się, bo musi wytężyć wzrok. Niedowidzący numeru już nie zobaczy.

- Wsiadłem „na czuja”, licząc, że to mój autobus nr 44, bo na kolejny musiałbym czekać godzinę - opowiada niedowidzący torunianin, który w poniedziałek popołudniu chciał jechać z ulicy Włocławskiej w stronę centrum miasta. - Biegałem od frontu autobusu do boku, próbując jeszcze w ostatniej chwili przed odjazdem dostrzec numer linii, na nic.

Torunianin przyznaje, że to nie pierwszy taki przypadek w starych jelczach MZK.

Zwrotnica niezawodna

Maria Łukaszewska, torunianka dobrze zna problemy osób niedowidzących i niewidomych. Od urodzenia widzi jedynie cienie i zarys postaci, budynków.

Z MZK korzysta codziennie, podróżując m.in. z rodzinnego Rubinkowa na Warsztaty Terapii Zajęciowej na Bydgoskie Przedmieście.

PRZECZYTAJ:Kiedy będzie przystanek EMPATIA?

- Kiedyś kierunek jazdy tramwaju na skrzyżowaniu z ulicą Reja poznawałam po odgłosie przeskakującej zwrotnicy na torach, była niezawodna - wspomina.

Z nowoczesnym systemem głosowej informacji pasażerskiej na nowych przystankach tramwajowych bywa niestety różnie.

- Przy Dworcu Wschodnim, parku miejskim i ulicy Konopnickiej przyciski od dłuższego czasu nie działają - ubolewa.

Sprawdzimy sygnały od osób niepełnosprawnych i usuniemy usterki na przystankach i w pojazdach - Piotr Reich, rzecznik MZK

Niezawodni są współpasażerowie, zawsze podpowiedzą, jaki autobus albo tramwaj jedzie. Skąd wie, kiedy pojazd dojeżdża do celu podróży?

- Jak się 40 lat jeździ po Toruniu miejską komunikacją, to człowiek nie potrzebuje nawet zapowiadaczy przystanków w środku pojazdu - jak przyznaje, te zbyt często mylą podróżujących. - Informują o przystanku za szybko albo za późno. Swój przystanek rozpoznaję po mijanych zakrętach i zarysie budynków na trasie.

Niewidomy niewidzialny

Co poprawiłaby w działaniu miejskiej komunikacji? Przeszkadzają niedziałające zapowiadacze na przystankach tramwajowych, chciałaby też, żeby kierowcy autobusów dojeżdżali blisko krawężników.

Rzecznik MZK obiecał sprawdzić wszystkie sygnały i usunąć usterki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska