Minister obiecał spotkanie z rodzicami dzieci...

Minister obiecał spotkanie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych w Toruniu

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Sejm, wiejska

Sejm, wiejska ©Jacek Smarz

- Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią Władysława Kosiniaka-Kamysza okrągły stół w Toruniu odbędzie się po Wielkanocy - mówi Iwona Hartwich.
Sejm, wiejska

Sejm, wiejska ©Jacek Smarz

Pani Iwona stała się twarzą protestu rodziców w Sejmie. Jest torunianką, wychowuje niepełnosprawnego syna Jakuba, przewodniczy stowarzyszeniu „Mam Przyszłość”.

To nie koniec walki


Protest został zawieszony. Co udało się wywalczyć? Podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego z obecnych 820 zł z do 1000 zł od maja br., następnie - do 1200 zł od stycznia 2015 roku i do 1300 zł od stycznia 2016 roku.


Co bardzo ważne, rodzicom udało się też doprowadzić do tego, że Senat wniósł pożądaną poprawkę do ustawy regulującej wzrost świadczenia. Chodziło o jego coroczną waloryzację (pierwsza odbędzie się w 2017 roku) zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia krajowego.

- Przypominam, że protestu nie zakończyliśmy, tylko go zawiesiliśmy. Mamy o co walczyć. Trzymamy ministra za słowo w sprawie okrągłego stołu w Toruniu. Jego odbycie się będzie dla nas sygnałem, że rząd faktycznie zakasał rękawy do pracy i zabiera się do systemowych zmian - podkreśla Iwona Hartwich.

Rodzice chorych dzieci domagają się między innymi zmiany zasad orzekania niepełnosprawności, tak by zajmowali się tym lekarze specjaliści z danej dziedziny, a także dostępu do opieki lekarskiej bez kolejki, leków za złotówkę i bezpłatnych przejazdów na wizyty. Chcą też zmiany zasad przyznawania dodatków rehabilitacyjnych i podniesienia renty rodzinnej. Cały czas domagają się również zabezpieczenia w przypadku śmierci dziecka i uzawodowienia opieki.

Będą biedne święta?


Tymczasem w Toruniu rodzice dzieci niepełnosprawnych martwią się, jak będzie wyglądała w ich rodzinach Wielkanoc. - Wszystko dlatego, że MOPR zapowiedział, że wypłaci nam świadczenia pielęgnacyjne po świętach. Dziś udaję się do prezydenta Michała Zaleskiego z petycją, by termin wypłat przyspieszył - zapowiada Iwona Hartwich.

W Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPR „Nowości” usłyszały, że faktycznie pieniądze mają być wypłacane w okolicy 24 kwietnia. - Pieniądze przekazuje nam wojewoda. Terminy wypłat planowane są na rok z góry. Jest tylko jeden miesiąc w roku - grudzień - w którym świadczenia wypłacamy wcześniej niż 24. dnia miesiąca - tłumaczą urzędnicy. - Sytuacje rodziców niepełnosprawnych dzieci są różne. Z rezerwy wypłacamy szybciej świadczenie tym, których dotknęło jakieś zdarzenie losowe, a świadczenie pielęgnacyjne jest dla nich jedynym źródłem utrzymania.

Iwona Hartwich zdecydowana jest jednak interweniować, bo prosi ją o to spora grupa rodziców.

Minister: będą zmiany systemowe


Po głosowaniu w Sejmie minister Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest gotowy do jak najszybszych prac nad przygotowaniem kompleksowych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Przyznał, że uchwalona ustawa podwyższająca świadczenie idzie w dobrym kierunku, ale to tylko element. - Rozwiązanie systemowe powstanie - obiecał. Zapowiedział obrady okrągłego stołu w sprawie niepełnosprawnych w Toruniu, po świętach wielkanocnych.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sprawiedliwa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co to cię obchodzi ? Czy rodziny z niepełnosprawnymi dziecmi nie mają prawa do wakacji ? Dzięki tej pani rodziny z chorymi dziecmi będą mieli je za co rehabilitowac. Oby więcej takich dzielnych...rozwiń całość

Co to cię obchodzi ? Czy rodziny z niepełnosprawnymi dziecmi nie mają prawa do wakacji ? Dzięki tej pani rodziny z chorymi dziecmi będą mieli je za co rehabilitowac. Oby więcej takich dzielnych ludzi w Polsce jak pani Hartwich - może wtedy i tobie się poprawizwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zolo ,rozumnie że są osoby o ograniczonym rozwoju umysłowym ,ale te nie potrafiłyby napisać komentarza .Twoja głupota jest głupsza, niż ustawa przewiduje ,a gdy by miała skrzydła to latała by jak...rozwiń całość

zolo ,rozumnie że są osoby o ograniczonym rozwoju umysłowym ,ale te nie potrafiłyby napisać komentarza .Twoja głupota jest głupsza, niż ustawa przewiduje ,a gdy by miała skrzydła to latała by jak gołębica .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zolo (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Gdzie w tym roku na wakacje pani Hartwich.?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo