Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Festiwalu Sztuki Faktu poznamy warsztat pracy dziennikarzy

Redakcja
Jacek Snopkiewicz (w środku) podczas wczorajszej konferencji opowiadał o najciekawszych punktach tegorocznego programu
Jacek Snopkiewicz (w środku) podczas wczorajszej konferencji opowiadał o najciekawszych punktach tegorocznego programu Jacek Smarz
Spotkaniem z Ireneuszem Englerem i przeglądem jego filmów rozpocznie się dziś druga edycja festiwalu realizowanego przy współpracy władz miasta i Telewizji Polskiej.

Engler jest ubiegłorocznym laureatem Nagrody Prezesa TVP za wybitne osiągnięcia w reportażu i dokumencie telewizyjnym. To właśnie on był autorem jedynej telewizyjnej relacji ze Stoczni Gdańskiej nakręconej w sierpniu 1980 roku. Wielokrotnie dokumentował przemiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Jego filmowa twórczość idealnie wpisuje się w tegoroczny temat toruńskiego festiwalu, który odbywa się w Teatrze Baj Pomorski pod hasłem „25 lat wolności”.
[break]

Polacy oczami Niemca

Goście? Przy okazji Sztuki Faktu do Torunia przyjadą m.in. Joanna Racewicz, Michał Olszański, Tomasz Sekielski, Beata Tadla, Maria Stepan, a także Edyta Krześniak, która poprowadzi dziś warsztaty dotyczące dziennikarstwa śledczego w Polsce. Dziennikarka TVN Uwaga opowie o pułapkach, w jakie można wpaść, pracując nad tego typu materiałami. Przy okazji będzie można poznać kulisy powstania jej słynnego reportażu „Mięso na receptę”, który w 2013 roku zdobył Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Nagrodę Watergate SDP.

Warto zaakcentować, że po raz pierwszy na Sztuce Faktu pojawi się niemiecka stacja MDR. Zaprezentuje m.in. premierowy dokument Olafa Jacobsa „Polak przynosi kasę”, który opowiada o współczesnych relacjach polsko-niemieckich. Będzie zatem można na własne oczy przekonać się, jak postrzegają nas nasi zachodni sąsiedzi i jak bardzo ten wizerunek odbiega od naszych wyobrażeń na ten temat. Ci, którzy nie będą zgadzali się z punktem widzenia autora, będą mogli z nim o tym porozmawiać tuż po projekcji.
W sumie podczas festiwalu będzie można obejrzeć ponad 30 reportaży i dokumentów zakwalifikowanych do przeglądu konkursowego. Na co warto zwrócić uwagę? - Poleciłbym m.in. film dokumentalny z pogranicza reportażu „Miłość po białorusku”, który przy użyciu prostych środków pokazuje sytuację młodych ludzi za wschodnią granicą - mówił w „Nowościach” Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. - Do tego pozakonkursowy reportaż Tomasz Sekielskiego „Zabójcy marzeń” o tym co działo się na Ukrainie poza Majdanem.

Talar jako Berman

Jedną z atrakcji festiwalu będzie zapewne kolejna edycja „Nocy Reporterów”, podczas której spotkają się autorzy takich programów i magazynów reporterskich TVP, jak „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Reporter Polski” oraz „Sprawa dla Reportera”. Będzie okazja poznać kulisy ich pracy. W wielkim finale na dużej scenie Teatru Baj Pomorski premierowa „Rozmowa z Jakubem Bermanem”. Monodram w wykonaniu Henryka Talara na podstawie wywiadu Teresy Torańskiej z tytułowym bohaterem, który w czasach stalinowskich odpowiedzialny był za bezpiekę.

Rezerwacje przez internet

W sobotę o festiwalu będzie można posłuchać w „Poranku” TVP Info. Relacja na żywo będzie w TVP Bydgoszcz, a w poniedziałek skrót z gali obejrzymy w TVP2. Relacja pojawi się także m.in. w „Reporterze Polskim”. Wydarzenie zagości w programach informacyjnych.
Przypominamy, że wejściówki na toruński festiwal są bezpłatne, ale ich liczba jest ograniczona. Pod adresem www.sztukafaktu.pl nadal można jeszcze dokonywać rezerwacji. Impreza potrwa do soboty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska