Nad złotonośnymi piaskami w centrum Torunia nadal hula wiatr

Nad złotonośnymi piaskami w centrum Torunia nadal hula wiatr

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Teren po dawnym Zespole Szkół Elektrycznych położony jest w centrum miasta, od lat nie jest jednak jego ozdobą

Teren po dawnym Zespole Szkół Elektrycznych położony jest w centrum miasta, od lat nie jest jednak jego ozdobą ©Grzegorz Olkowski

Teren między ul. Grudziądzką i PCK, który kiedyś zajmował Zespół Szkół Elektrycznych, miał zostać ciekawie zabudowany. Rosną na nim jednak najwyżej chaszcze.
Teren po dawnym Zespole Szkół Elektrycznych położony jest w centrum miasta, od lat nie jest jednak jego ozdobą

Teren po dawnym Zespole Szkół Elektrycznych położony jest w centrum miasta, od lat nie jest jednak jego ozdobą ©Grzegorz Olkowski

- Często tamtędy przechodzę i za każdym razem trafia mnie szlag - mówi Marian Lewandowski z Mokrego. - Ile to już lat plac po ZSE stoi pusty i jak dziś wygląda? Gruz, śmieci, zielsko, jakieś przewrócone drzewo. A przecież to są grunty w centrum miasta, które dawno już miały być zabudowane.
[break]
Owszem, inwestor z Italii planował wznieść tu kompleks apartamentowców. Przedsięwzięcie, które miało zmienić oblicze nowego centrum miasta doczekało się nawet szumnej nazwy Imperium Rzymskie.
Wszystko wskazuje na to, że upadło ono zanim powstało, z ogrodzenia zniknął nawet baner reklamowy, który dość długo się tam znajdował. Właściciel otrzymał pozwolenie na budowę w 2007 roku, dziennik budowy zarejestrował dwa lata później. O swoich toruńskich gruntach nie zapomniał, bo podobno plac sprząta, czasami jednak trzeba mu o tym przypomnieć. Na tak atrakcyjne tereny łakomym okiem spoglądają również inni potencjalni inwestorzy.
- Rozmawiało ze mną już kilka osób zainteresowanych tym samym terenem i realizacją tam własnej inwestycji - przyznaje Adam Popielewski, dyrektor magistrackiego Wydziału Architektury i Budownictwa. - Może to oznaczać, że właściciel jest zainteresowany jego sprzedażą. Na razie pilnuje wartości nieruchomości, odwołując się od pozwolenia, którego niedawno ponownie udzieliliśmy sąsiadom.
Tymi sąsiadami jest Stowarzyszenie Oświatowców Polskich, które na działce przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża planuje wybudować hotel. Dla ogromnego pustego placu może to oznaczać zmiany, ale wcale nie musi. Podchody wokół tej idei oraz wymiana dokumentów trwa już od dość dawna.
Piaski między ul. Legionów, Grudziądzką i PCK mogłyby by być dla inwestorów złotonośne, jak dotąd jednak są raczej źródłem problemów. Dla wszystkich, bo dzikie pole w centrum nie przynosi chluby również miastu. Jak dotąd na terenach zajmowanych kiedyś przez ZSE i sąsiednie budowle powstał jeden apartamentowiec, który jednak był dziełem lokalnych deweloperów. Część znajdujących się w nim lokali nadal czeka na najemców.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toruńczyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Tak samo jest na Bema, naprzeciwko nowej hali sportowej!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo