Pacjent nie pyta, lekarza gubi rutyna

Pacjent nie pyta, lekarza gubi rutyna

Paulina Błaszkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

-Nie w każdej sprawie możemy mówić o błędzie medycznym. Bywa, że pacjent mógł chorować na chorobę, która nie była leczona, a lekarz pierwszego kontaktu

-Nie w każdej sprawie możemy mówić o błędzie medycznym. Bywa, że pacjent mógł chorować na chorobę, która nie była leczona, a lekarz pierwszego kontaktu nie skierował na badania- mówi prawniczka ©Facebook - profil Katarzyny Przyborowskiej

Rozmowa z Katarzyną Przyborowską, radcą prawnym, zajmującą się zawodowo m.in. sprawami medycznymi, w tym błędami lekarskimi.
-Nie w każdej sprawie możemy mówić o błędzie medycznym. Bywa, że pacjent mógł chorować na chorobę, która nie była leczona, a lekarz pierwszego kontaktu

-Nie w każdej sprawie możemy mówić o błędzie medycznym. Bywa, że pacjent mógł chorować na chorobę, która nie była leczona, a lekarz pierwszego kontaktu nie skierował na badania- mówi prawniczka ©Facebook - profil Katarzyny Przyborowskiej

Przychodzi do Pani klient lub klientka i mówi: Proszę się zająć tą sprawą, lekarze popełnili błąd. Jakie to zazwyczaj sytuacje?

Bardzo często w rodzinie jest wielki żal, że pacjentem zaopiekowano się niewłaściwie np. zbyt długo czekał na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, odsyłano go od lekarza do lekarza, wcześniej było pogotowie. Słyszymy o przypadkach, że pacjent jest wypisywany do szpitala​,​a po tygodniu do niego wraca i umiera.
Pojawia się więc pytanie: czy przy tym pierwszym pobycie leczenie było właściwe i czy należało pacjenta z​e szpitala wypisać? Rodzina ma wątpliwości i od razu zarzuca lekarzom błąd, ale trzeba powiedzieć, że nie w każdej sprawie ten błąd medyczny występuje. Bywa też tak, że pacjent mógł zapaść na chorobę, która nie była leczona, była gdzieś przegapiona, a lekarz pierwszego kontaktu nic nie zauważył i nie skierował pacjenta choćby na badania.

Czytaj też: Czy wygrałbyś w Milionerach? Sprawdź się!Czy jeśli podejrzewa się, że lekarze popełnili błąd i doszło do śmierci pacjenta, to jest szansa, że sekcja zwłok to potwierdzi?

Nie na wszystkie pytania odpowie sekcja zwłok. Sekcja powinna nam odpowiedzieć, na co pacjent zmarł. Może też dać odpowiedź, czy były jeszcze jakieś stany chorobotwórcze wewnątrz ciała.

W środę taka sekcja została przeprowadzona u 7-letniej Nikoli. Dziewczynka zmarła w szpitalu w Chełmży. Wcześniej była leczona przez kilka dni na tzw. jelitówkę. Przygląda się Pani tej sprawie. Myśli Pani, że ten przypadek można zakwalifikować jako błąd medyczny?

Nie znam wszystkich szczegółów tej sprawy​, nie widziałam dokumentacji medycznej, ale wydaje mi się, że mogło tu dojść do błędu diagnostycznego lub terapeutycznego. Jest np. pytanie o to, czy gdyby dziewczynka zażyła lek przepisany przez lekarza na pogotowiu, to dziś by żyła? Rodzice zasugerowali się opinią pierwszego lekarza. Biegli będą mieli ciężki orzech do zgryzienia.

Zobacz też
Dziecko podczas tej pierwszej wizyty nie miało robionych żadnych badań. Pani doktor od razu przepisała leki. Lekarzy gubi rutyna?

To jedna rzecz, ale warto powiedzieć o przepracowaniu. To kwestia przemęczenia, tego, że lekarze nie mają zapewnionych 11 godzin​ ciągłego odpoczynku. Lekarzy​, a szerzej - personelu medycznego też brakuje. W takiej sytuacji o błąd czy zaniedbanie jest łatwo. Prawnicy​ zajmujący się sprawami medycznymi nie są lekarzami, nie mają wiedzy medycznej, ale zajmując się takim sprawami powoli ją nabywają. Jeśli pacjent nie miał zrobionych np. podstawowych badań, to już można mówić o jakimś zaniechaniu.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:


1 »

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
błędy medyczne

Halina (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Trochę tendencyjne te pytania i odpowiedzi, trzeba odróżnić powikłania od zwykłego partactwa. Lekarze są wspaniałą grupą zawodową, tylko nie wszyscy pracują na odpowiednim poziomie. Jak już ktoś...rozwiń całość

Trochę tendencyjne te pytania i odpowiedzi, trzeba odróżnić powikłania od zwykłego partactwa. Lekarze są wspaniałą grupą zawodową, tylko nie wszyscy pracują na odpowiednim poziomie. Jak już ktoś ucierpiał w wyniku błędu najlepiej zgłosić do profesjonalistów w tym zakresie np.: http://krop.org.pl/odszkodowanie-za-bledy-medyczne/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!

Król (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

np. zgony po dopalaczach w 90% przez brak wiedzy przez lekarzy. Jak wypadek to organy wycinają ludziom których normalnie można by uratować. A na 112 kloszardzi co zamiast mózgów nasrane we łbie...rozwiń całość

np. zgony po dopalaczach w 90% przez brak wiedzy przez lekarzy. Jak wypadek to organy wycinają ludziom których normalnie można by uratować. A na 112 kloszardzi co zamiast mózgów nasrane we łbie mają, przeważnie z kurewskich patologicznych rodzin.

Proszę panią wśród lekarzy to są normalni mordercy, z nimi nie można grzecznie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Psycholu...

www (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

A Tobie co wycieli? Mózg? A nie - tego, to akurat nigdy nie miałeś.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo