Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo spadkowe. Ile jest czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku? Spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi i bez ograniczenia

mo
Prawo spadkowe. Ile jest czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku? Odpowiedzi udziela adwokat Aleksandra Chołub.
Prawo spadkowe. Ile jest czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku? Odpowiedzi udziela adwokat Aleksandra Chołub. Archiwum Polska Press
Spadkobierca ustawowy (a jest nim dziecko zmarłego) może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Prawo spadkowe. Ile jest czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku? Spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi i bez ograniczenia. Co zrobić, aby nie przyjąć spadku? Odpowiedzi udziela adwokat Aleksandra Chołub.

- Niedawno zmarł mój ojciec. Nie chcę przyjmować spadku po nim. Co mam zrobić w tej sytuacji? - pyta Czytelniczka spod Torunia.

Zgodnie z art. 1015 par. 1 kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Termin ten zazwyczaj, w szczególności przy dziedziczeniu ustawowym, rozpoczyna się w dacie zgonu spadkodawcy. Termin 6 miesięcy jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

Prawo spadkowe 2018 - przyjęcie i odrzucenie spadku

Złożenie oświadczenia „przed notariuszem” oznacza, że wola spadkobiercy co do przyjęcia lub odrzucenia spadku została uzewnętrzniona w obecności notariusza i utrwalona w postaci aktu notarialnego. Złożenie oświadczenia o przyjęciu albo o odrzuceniu spadku zarówno przed sądem, jak i przed notariuszem może nastąpić także na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym, a co więcej formę taką ustawodawca uznał za wystarczającą nawet do udzielenia pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (art. 1018 § 3 kodeksu cywilnego).

Przyjęcie i odrzucenie spadku - terminy

Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku może być złożone w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd odbiera takie oświadczenie od spadkobiercy do protokołu rozprawy. Jeśli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu został złożony przed upływem 6-miesięcznego terminu, a wyznaczenie terminu rozprawy i złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed sądem następuje po upływie tego terminu, to przyjmuje się, że termin został zachowany. Innymi słowy termin określony w art. 1015 par. 1 k.c. należałoby uznać za zachowany, gdy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku został złożony do sądu przed upływem 6 miesięcy, a po upływie tego terminu sąd odebrał od spadkobiercy do protokołu oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Czytaj także: Kiedy i jak można pozbawiać kogoś praw rodzicielskich?

Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia przez notariusza nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Istnieje jednak możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia. Jeżeli złożone pod wpływem błędu lub groźby to można domagać się przed sądem uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska