Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych przy ulicy Żółkiewskiego

Szymon Spandowski
Cała operacja będzie trwała w sumie trzy miesiące. Zza wyburzanych budynków wyłania się nowa siedziba firmy
Cała operacja będzie trwała w sumie trzy miesiące. Zza wyburzanych budynków wyłania się nowa siedziba firmy Fot. nadesłana / TZMO
Dziś do wyburzenia przeznaczony zostanie stary budynek administracyjny toruńskich „Opatrunków”. Z jego sąsiada już niewiele zostało.

Wygląda na to, że historię można nabrać na łyżkę. Działające od 1951 roku Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to ładny kawał historii, zatem podchodzić do niej trzeba z łyżką odpowiedniego kalibru. Na przykład taką przytwierdzoną do trzynastometrowego ramienia koparki. Takie urządzenie właśnie ostatecznie zamyka pewien rozdział dziejów firmy, burząc stary gmach fabryki przy ulicy Żółkiewskiego.

Najpierw wnętrza

Gmach został przekazany do rozbiórki 8 maja. Najpierw pod topór, czy raczej pod kilof, poszły elementy wewnątrz budynku, cały obiekt zaczął natomiast znikać 17 maja. Dziś w jego ślady pójdzie budynek administracyjny, który także zostanie przekazany do wyburzenia. Oba pamiętały czasy, gdy ul. Żółkiewskiego była jeszcze ul. 22 lipca. Obecna siedziba Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych została oddana do użytku w 1962 r. Kolejne budynki powstały w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.

Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych przy ulicy Żółkiewskiego w Toruniu. Zza ruin wyłania się nowy biurowiec toruńskiej firmy, która od wielu lat zdobywa kolejne zagraniczne rynki.  Grupa TZMO liczy 55 spółek w Polsce i za granicą, w których zatrudnia 7600 pracowników. Produkty firmy dostępne są na ponad 80 rynkach - w Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii. Zobacz także:TOP 10 oryginalnych prezentów na Dzień MatkiJak chronić się przed kleszczami?Wisłą przez Torun popłynie gigant

Wyburzanie starych budynków Toruńskich Zakładów Materiałów O...

- Całkowity czas prac rozbiórkowych dwóch budynków wraz z segregacją i wywozem odpadów zaplanowany został na trzy miesiące - informuje Katarzyna Czachowska, koordynator biura zarządu TZMO. - Teren po wyburzonych obiektach przeznaczony zostanie na parkingi i drogi wewnątrzzakładowe. Tu również znajdzie się nasz sklep medyczny „Zdrowie”, w którym dostępne będą nasze produkty m.in. Bella, Matopat, Seni, Happy. Zadbamy również o zagospodarowanie tego terenu zielenią.
Padające stare mury odsłaniają nową siedzibę „Opatrunków”. Nowe lokum TZMO składa się z kompleksu dwóch budynków biurowych z salą audytoryjną.

Nowocześnie i wygodnie

- Sala audytoryjna na 170 osób, wyposażenie do wideokonferencji czy studio wizualne to tylko niektóre z rozwiązań, które ułatwią komunikację w globalnej firmie posiadającej swoje spółki na całym świecie - tłumaczyła niedawno w rozmowie z ”Nowościami” Katarzyna Czachowska.

Warto dodać, że w związku z budową nowej siedziby, władze firmy chcą poprawić układ komunikacyjny w jej sąsiedztwie.
- Wierzymy, że nowa siedziba będzie ważna dla miasta i jego mieszkańców, dlatego kluczowym elementem jest poprawa bezpieczeństwa ulicy Żółkiewskiego, posiadającej status drogi krajowej - wskazuje Katarzyna Czachowska. - Usunięcie przeszkód komunikacyjnych, a tym samym usprawnienie ruchu dla klientów centrum handlowego oraz wszystkich użytkowników drogi to obecnie priorytet.

Miasto chciało wykorzystać inwestycję TZMO oraz związaną z tym przebudowę ul. Żółkiewskiego wraz z budową nowego zjazdu, by poprawić bezpieczeństwo na całej tej ulicy - od placu Skarbka, do skrzyżowania z ulicą Apatora.

- Zamierzamy zatem wykonać nową sygnalizację świetlną, nowe nawierzchnie jezdni, chodników i dróg rowerowych oraz przebudować sieci podziemne - informowały służby miejskie. - Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 3,5 mln złotych. Miasto i TZMO zapłacą po 1,75 mln zł każdy, miasto tę kwotę będzie miało rozłożoną na raty, w tym roku do zapłacenia będzie 610 tys. złotych.

Uchwała przyjęta

Uchwałę w tej sprawie toruńscy radni miejscy przyjęli na kwietniowym posiedzeniu, po dość ożywionej dyskusji.

Dokumentacja projektowa jest opracowywana, inwestycja najprawdopodobniej powinna być gotowa w trzecim kwartale tego roku. Przy okazji drogowcy przeprowadzą synchronizację sygnalizacji świetlnej na placu Skarbka i przy Atrium Copernicus.

Lista prac

Część ulicy Żółkiewskiego została przebudowana w 2013 roku, kiedy przy okazji budowy mostu generał Elżbiety Zawackiej powstał tunel i estakada imienia Marka Sudaka na placu Daszyńskiego. Natomiast wiadukt na ul. Kościuszki po gruntownej przebudowie w latach 2003-2004, został odnowiony trzy lata temu.

Osiedle JAR z lotu ptaka [WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska