Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczury wciąż niszczą nawierzchnie ulic na starówce

Tomasz Wersocki
Tak wygląda naprawione przez drogowców miejsce przy ulicy chełmińskiej, w którym zapadł się w ubiegłym tygodniu bruk
Tak wygląda naprawione przez drogowców miejsce przy ulicy chełmińskiej, w którym zapadł się w ubiegłym tygodniu bruk Grzegorz Olkowski
Kolejny raz ulica Chełmińska daje się we znaki drogowcom z toruńskiego MZD. Kilka dni temu zapadł się w tym miejscu fragment bruku ulicznego położonego niedaleko pomnika psa Filusia.

Na tej ulicy w samym centrum miasta często powtarza się ten sam problem - bruk, którym wyłożony jest ulica Chełmińska, po prostu osiada.

Gryzonie pod brukiem

W tym tygodniu toruńscy drogowcy ponownie musieli interweniować w tej sprawie.

Naprzeciwko pomnika psa Filusia powstała dziura, która po naprawie została przez pracowników Miejskiego Zarządu Dróg tymczasowo osłonięta słupkami drogowymi.

Zobacz także: Pieszy ważniejszy od auta

Jak się okazuje, sprawcami tych prac są... szczury.

- Na taki stan nawierzchni mają wpływ kanały sanitarne położone na terenie starówki - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor toruńskiego MZD. - Gryzonie szukając przestrzeni do życia znalazły ją akurat w warstwie piaszczystej pod brukiem. Kiedy pod nawierzchnią powstaje szczurze siedlisko, to wówczas tworzą się takie zapadliska jak na ulicy Chełmińskiej.

Dyrektor MZD potwierdza ponadto, że do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej na starówce, m.in. na ulicach Mostowej i Łaziennej.

Zobacz także: Pod namiotem blisko starówki

- Oczywiście, miasto przeprowadza cykliczne deratyzacje, ale to wszystko niestety przypomina walkę z wiatra-kami - mówi.

Leprozorium i Barbakan

Przypomnijmy, że ulica Chełmińska łączy Rynek Staromiejski z placem Teatralnym, ale dawniej zamykała ją gotycka czterokondygnacyjna Brama Chełmińska, która została wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku.

Była to najprawdopodobniej najwyższa brama Torunia, która z dachem mierzyła prawie 21 metrów.

Brama Chełmińska miała za zadanie bronić, wraz z sąsiadującymi basztami, północną część starówki. Była także istotnym punktem handlowym funkcjonującym w ramach średniowiecznego Starego Miasta. Stąd kupcy mogli udać się w kierunku Chełmna i dalej nad Bałtyk. Dodatkowo przed bramą znajdowały się nieistniejące już dziś kościoły: św. Wawrzyńca i św. Jerzego, przy którym funkcjonowało leprozorium (dom dla chorych na trąd).

Dziś wielkie zmiany na terenie starówki. Chodzi o wprowadzenie strefy zamieszkania. Szczegóły na kolejnych stronach.

Rewolucja na starówce w Toruniu jest już faktem. Co trzeba wiedzieć?

Dla wzmocnienia tego fragmentu murów, przed bramą wybudowano Barbakan Chełmiński, zwany Kocim Brzuchem. Niestety uległ on zniszczeniu podczas oblężenia Torunia przez wojska szwedzkie Karola XII, a sama Brama Chełmińska została wyburzona w XIX wieku.

Ulica Chełmińska od XV do końca XVII w. zamieszkiwana była głównie przez piwowarów. Warto dodać, że nazwa ulicy nie uległa zmianie od średniowiecza.

Polecamy: Święto Miasta Torunia 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska