Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dezubekizacyjna. Jak bronić emerytury?

MO
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
- W 1990 r. jako młody chłopak pracowałem krótko w Służbie Bezpieczeństwa, potem w policji. Teraz otrzymałem decyzję o obniżeniu mi emerytury policyjnej do 1700 zł. Co mogę zrobić? - pyta Czytelnik.

- Decyzja ponownie ustalająca wysokość emerytury albo renty jest wydawana przez Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW. Od decyzji ustalającej świadczenie na nowych zasadach przysługuje odwołanie do sądu - wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub.

Złożenie odwołania od decyzji nie wstrzymuje wykonania tej decyzji. Bez względu na to, czy odwołanie zostanie złożone czy nie, emerytura będzie wypłacana byłemu funkcjonariuszowi od dnia 1 października 2017 r. w niższej wysokości (maksymalnie 1700 zł miesięcznie).

Zobacz także: Kamionki na oku wodnego patrolu

Obniżenie emerytury albo renty nie nastąpi wobec osób, które udowodnią, że przed 1990 rokiem, bez wiedzy przełożonych, podjęły współpracę i czynnie wspierały osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego.

Ustawodawca przewidział możliwość wyłączenia stosowania przepisów obniżających świadczenie emerytalne albo rentowe wobec funkcjonariuszy, którzy spełniają określone w ustawie warunki (art. 8a ustawy). Zgodnie z art. 8a tzw. ustawy dezubekizacyjnej minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć wobec funkcjonariusza stosowanie art. 15c, art. 22a (przepisy dotyczące obniżenia: emerytury, renty inwalidzkiej).

Zobacz także: Historyczny mural z błędem. Skandal?

Może to uczynić ze względu na krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia.

Decyzja ministra wyłączająca stosowanie przepisów obniżających świadczenie może być wydana zarówno wobec samego funkcjonariusza, jak też wobec członków rodzin pobierających renty rodzinne. Postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji w trybie art. 8 a tzw. ustawy dezubekizacyjnej może być wszczęte z urzędu albo na wniosek strony.

Dzięki uprzejmości WEX STUDIO prezentujemy unikalny zestaw fotografii toruńskiej starówki. Wszystkie zdjęcia w galerii powstały za pomocą drona.

Nocny Toruń z drona. Takiej starówki jeszcze nie widzieliści...

Wydanie decyzji w sprawie będzie wymagało przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego tj. ustalenia czasu trwania służby przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz sposobu wykonywania zadań i obowiązków i ich charakteru po dniu 12 września 1989 r.

Minister może zwrócić się o informację do organów właściwych ze względu na pełnioną służbę przez funkcjonariusza, by ustalić przebieg służby, a także do IPN, bu ustalić krótkotrwałość służby przed 31 lipca 1990 r. Wydanie decyzji powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 k.p.a.). Wydanie decyzji pozytywnej będzie oznaczało zachowanie świadczenia w dotychczasowej wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa dezubekizacyjna. Jak bronić emerytury? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska