Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
W jakiej sytuacji i jak można pozbawić władzy...

W jakiej sytuacji i jak można pozbawić władzy rodzicielskiej? [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu

Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Dziś w rubryce prawnej „Nowości” poruszamy kwestie pozbawienia władzy rodzicielskiej. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Z jakich przyczyn? Jakie przepisy regulują tego typu kwestie?
Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu

Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu ©Grzegorz Olkowski

Rozwiodłam się z mężem dwa lata temu. Od tego czasu praktycznie nie interesuje się naszym synem. Wszystkie decyzje podejmuję sama, on w życiu dziecka nie uczestniczy. Czy mam szanse na to, żeby pozbawić go władzy rodzicielskiej? - pyta Czytelniczka.

W myśl art. 111 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, przy czym pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.


Zobacz także: Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski w 2018 roku. Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński? [ZASADY 2018]Wskazać też należy, że pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej w oparciu o cytowany przepis art. 111 § 1 kro jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi. Przez pozbawienie władzy rodzicielskiej rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.Jako konkretne przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej rodziców z powodu jej nadużywania lub zaniedbań w wykonywaniu, należy wymienić: przekroczenie granic karcenia dziecka, wychowywanie go we wrogości do drugiego z rodziców, wpajanie mu zasad aspołecznych, nałóg pijaństwa rodziców, prowadzenie rozwiązłego trybu życia. Nie każde zaniedbanie przez rodziców władzy rodzicielskiej daje jednak podstawę do pozbawienia tej władzy - chodzi tylko o takie, które może być zakwalifikowane jako rażące, tj. poważne lub o mniejszej wadze, lecz nacechowane nasileniem złej woli, uporczywością i niepoprawnością.

Zobacz także: Zaszyli ją po porodzie w szpitalu w Chełmnie. Temat "Nowości" w "Interwencji" Polsatu [ZOBACZ WIDEO]Natomiast pojęcie trwałej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, o której mowa w art. 111 § 1 kro, doprecyzował Sąd Najwyższy w Postanowieniu z dnia 2 czerwca 2000 r., II CKN 960/00, LEX nr 51976, którego teza ma brzmienie: „Przez trwałą przeszkodę, uniemożliwiającą wykonywanie władzy rodzicielskiej należy rozumieć taki układ stosunków, który wyłącza sprawowanie przez rodziców władzy rodzicielskiej na stałe w tym sensie, że albo według rozsądnego przewidywania nie można ustalić czasu trwania tego układu albo - co najmniej - że układ ten będzie istniał przez czas długi”.

Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy adwokata.Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cenzora

tadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

cenzora w nowosciach jak w wyborczej

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cenzora

tadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

cenzora w nowosciach jak w wyborczej

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dzieci

tadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

to Niemcy mordowali Polskie dzieci w 39roku


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pesel

tadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

jaka sprytna gazeta chce wyciagnac wszystkie dane i wyslac hyba do Niemiec

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo