Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jakiej sytuacji i jak można pozbawić władzy rodzicielskiej? [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub
Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu
Adw. Aleksandra Chołub Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
Dziś w rubryce prawnej „Nowości” poruszamy kwestie pozbawienia władzy rodzicielskiej. W jakich sytuacjach jest to możliwe? Z jakich przyczyn? Jakie przepisy regulują tego typu kwestie?

Rozwiodłam się z mężem dwa lata temu. Od tego czasu praktycznie nie interesuje się naszym synem. Wszystkie decyzje podejmuję sama, on w życiu dziecka nie uczestniczy. Czy mam szanse na to, żeby pozbawić go władzy rodzicielskiej? - pyta Czytelniczka.

W myśl art. 111 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, przy czym pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Zobacz także: Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski w 2018 roku. Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński? [ZASADY 2018]

Wskazać też należy, że pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej w oparciu o cytowany przepis art. 111 § 1 kro jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi. Przez pozbawienie władzy rodzicielskiej rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Na pozostałości daniela natknął się miejscowy leśniczy. Nie ma wątpliwości, że w tym miejscu, zaledwie dwieście metrów od szosy pod Słoszewami, polowało wilcze stado.Polecamy: Gwara młodzieżowa QUIZGwara toruńska QUIZGwara uczniowskaNowosciTorun

Wilki w Kujawsko-Pomorskiem. Czy odstrzały, zmierzające do r...

Jako konkretne przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej rodziców z powodu jej nadużywania lub zaniedbań w wykonywaniu, należy wymienić: przekroczenie granic karcenia dziecka, wychowywanie go we wrogości do drugiego z rodziców, wpajanie mu zasad aspołecznych, nałóg pijaństwa rodziców, prowadzenie rozwiązłego trybu życia. Nie każde zaniedbanie przez rodziców władzy rodzicielskiej daje jednak podstawę do pozbawienia tej władzy - chodzi tylko o takie, które może być zakwalifikowane jako rażące, tj. poważne lub o mniejszej wadze, lecz nacechowane nasileniem złej woli, uporczywością i niepoprawnością.

Zobacz także: Zaszyli ją po porodzie w szpitalu w Chełmnie. Temat "Nowości" w "Interwencji" Polsatu [ZOBACZ WIDEO]

Natomiast pojęcie trwałej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, o której mowa w art. 111 § 1 kro, doprecyzował Sąd Najwyższy w Postanowieniu z dnia 2 czerwca 2000 r., II CKN 960/00, LEX nr 51976, którego teza ma brzmienie: „Przez trwałą przeszkodę, uniemożliwiającą wykonywanie władzy rodzicielskiej należy rozumieć taki układ stosunków, który wyłącza sprawowanie przez rodziców władzy rodzicielskiej na stałe w tym sensie, że albo według rozsądnego przewidywania nie można ustalić czasu trwania tego układu albo - co najmniej - że układ ten będzie istniał przez czas długi”.

Warto w tej sprawie skorzystać z pomocy adwokata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska