Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek do sądu opiekuńczego. Co gdy rodzice nie mogę się porozumieć? [PRAWNIK RADZI]

mn
Sąd opiekuńczy w celu zapewnienia wykonywania kontaktów może odebrać od osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.
Sąd opiekuńczy w celu zapewnienia wykonywania kontaktów może odebrać od osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania. Archiwum Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Matka dziecka po naszym rozstaniu zaczęła mi utrudniać widzenia z synem. Wymyśla wymówki. Dodam, że nie byliśmy małżeństwem. Co mogę zrobić w tej sytuacji? - pyta Czytelnik. Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Zgodnie art. 113 § 1 i 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Z omawianego przepisu wynika, że obowiązek i prawo rodziców do kontaktów z dzieckiem istnieje niezależnie od przysługiwania im władzy rodzicielskiej, a także niezależnie od istnienia pomiędzy rodzicami więzi prawnej w postaci małżeństwa. Prawo i obowiązek utrzymywania wzajemnych kontaktów wynika przede wszystkim ze związków o charakterze uczuciowym, jakie powinny łączyć rodziców i dzieci. Obowiązek ten nie został opatrzony sankcją przymusu.

Czytaj także: Lista najbogatszych Polaków! Kto na czele stawki?

Prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem stanowi nie tylko przejaw osobistych uprawnień rodziców, ale przede wszystkim jest to prawo dziecka rozłączonego z jednym lub obojgiem rodziców do utrzymywania z nimi regularnych i bezpośrednich kontaktów. Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo przez sąd, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco.

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia.

Zobacz także: Brałeś ślub? Możesz dostać wezwanie do skarbówki?

Jeśli rodzice nie potrafią porozumieć się co do tego, jak powinny wyglądać kontakty, wówczas rozstrzyga sąd opiekuńczy. Należy złożyć do sądu rejonowego wydziału rodzinnego wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Sądem właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania dziecka. Wniosek powinien zawierać propozycję uregulowania tych kontaktów. Sąd w toku postępowania przeprowadzi dowodów z opinii biegłych - opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów sądu okręgowego na okoliczność, w jaki sposób uregulować kontakty dziecka z tym z rodziców, z którym na stałe nie przebywa, czyli częstotliwość tych kontaktów, miejsce kontaktów, czas trwania kontaktu, czy konieczna jest obecność drugiego rodzica, możliwość obecności innych osób podczas kontaktów - dziadków, aktualnej partnerki ojca dziecka). Opinia biegłych jest wydawana w oparciu o analizę akt sądowych oraz badanie psychologiczno-pedagogiczne.

Polecamy:

Niektóre z katastrof w naszym kraju, choć zginęło w nich wiele osób, starano się wyciszać. Było tak w czasach PRL-u, gdy informacja o tego typu zdarzeniu mogła wywołać niepokoje społeczne. Taki przykład mamy w Lubuskiem. To tu  22 stycznia 1978, ostatniego dnia ferii zimowych, autobus, którym podróżowały głównie dzieci i młodzież, został dosłownie rozpruty przez element mostu pontonowego, przewożonego na radzieckiej ciężarówce, prowadzonej przez radzieckiego kierowcę. Tragedia miała miejsce w Osiecznicy.O tej i innych katastrofach piszemy szczegółowo pod kolejnymi zdjęciami w galerii. Przeczytaj też:  Czy ten żołnierz był bohaterem? Wracamy do tragedii sprzed latZobacz też wideo: Wiceszef MON po wypadku MiG-a 29: To tylko incydent lotniczy. Nikt przecież nie zginął

Największe katastrofy w Polsce. Oto największe tragedie w hi...

Sąd opiekuńczy w celu zapewnienia wykonywania kontaktów może odebrać od osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania. Innymi słowy sąd może zobowiązać matkę dziecka do wydania dziecka ojcu w dniach kontaktu ustalonych przez sąd. Jeśli matka nie dostosuje się do orzeczenia sądu w zakresie kontaktów, sąd może zagrozić jej nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzez ojca dziecka.

Zobacz także: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska