Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodnik, księgarnia i półtora tysiąca drzew [KALENDARIUM 50-lecia "NOWOŚCI"]

Szymon Spandowski
Księgarnia przy ul. Panieńskiej (dziś Wojska Polskiego).
Księgarnia przy ul. Panieńskiej (dziś Wojska Polskiego). Andrzej Kamiński
W grudniu minie pół wieku, odkąd w ręce Czytelników trafił pierwszy numer „Nowości”. Świętując, staramy się przypomnieć, jak przez ten czas, również dzięki „Nowościom” zmieniał się Toruń.

„Jesień jest porą porządkowania skwerów i zieleńców. We wrześniu i w październiku przy toruńskich ulicach, zwłaszcza przy Trasie W-Z, na terenie miasteczka akademickiego, placach Rapackiego i Artylerii oraz koło hotelu „Helios” MPZ zasadzi około 1500 drzew, 10 tysięcy krzewów i 15 tys. bylin. Akcja jest już w toku”.

Brzmi to dość znajomo, jednak notka ta pojawiła się w „Nowościach” 18 września 1972 roku. Wydrukowano ją na pierwszej stronie, tuż obok wiadomości o tym, że na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Frechen koło Kolonii (NRF) główną nagrodę przyznano znanej toruńskiej graficzce Barbarze Narębskiej-Dębskiej.

Polecamy: Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych w Toruniu [DUŻO ZDJĘĆ]

„Coraz bardziej realne stają się szanse przekazania do użytku jeszcze w tym roku pawilonu gastronomicznego na terenie budowanego kąpieliska przy ulicy Nadbrzeżnej - to już wiadomość z tej samej strony, ale z nieco innej beczki. - Podstawowe prace budowlane na zewnątrz i we wnętrzach już ukończono. Teraz wykonywana jest elewacja. Jeżeli obecne tempo robót utrzyma się nadal, to w grudniu gastronomia będzie mogła urządzić wnętrza kawiarni i restauracji”.

Tak powstawał Wodnik, tymczasem przy ulicy Kopernika...

„W Kamienicy przy ulicy Kopernika 15 (jest ona przeznaczona na muzeum) dobiegają końca prace elewacyjne. Prawdopodobnie na początku października sprzed budynku znikną rusztowania. Zaawansowane są również roboty konserwatorskie we wnętrzach”.

Warto zobaczyć: Tymi zdjęciami Toruń promował się w Sejmie [GALERIA]

Zaglądając ostatnio do „Nowości” z 1972 roku przytoczyliśmy list jednej z mieszkanek osiedla Chrobrego protestującej przeciw temu, że księgarnia przy ulicy Panieńskiej (dziś Wojska Polskiego) czynna jest tylko do godz. 17. Po tym liście, równo 45 lat temu, księgarnia stała się czynna do godz. 18.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także wideo: Szybkie śniadanie

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska