Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowy, wiejski zapach? Nawozy naturalne i polepszacze gleby stosowane przez rolników – to czasem czuć w Toruniu

MKR
Zdrowy, wiejski zapach? Nawozy naturalne i polepszacze gleby stosowane przez rolników – to czasem czuć w Toruniu
Zdrowy, wiejski zapach? Nawozy naturalne i polepszacze gleby stosowane przez rolników – to czasem czuć w Toruniu Archiwum Polska Press
- W wielu miejscach Torunia często czuć przykre zapachy kojarzące się z fermami zwierząt, obornikiem, a nawet wonią spalanego pierza - alarmują nasi Czytelnicy. - Czy to może mieć związek z jakimiś szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami powietrza?

Ten temat pojawił się również na zeszłotygodniowej sesji Rady Miasta przy okazji sprawozdania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z efektów monitorowania toruńskiego powietrza w zeszłym roku. Jak wyjaśniał Marek Pawlik, kierujący toruńską delegaturą WIOŚ, te zapachy docierają do miasta z otaczających je wsi.

Zobacz także: Gdzie jest burza? Załamanie pogody, burze suną nad Polską [PROGNOZA POGODY NA 23, 24.04]. Mapa pogody

- Toruń jest otoczony obszarami rolniczymi. Od początku listopada do końca lutego, zgodnie z ustawą o nawozach, nie wolno wywozić na pola naturalnego nawozu. Te prace rozpoczynają się w marcu i wtedy woń może być szczególnie intensywna. To jedna przyczyna zapachu. Drugą może być używanie przez rolników tzw. polepszacza gleby wytwarzanego, jako produkt uboczny wytwarzania przemysłowego alkoholu przez firmę z Chełmży - mówił Marek Pawlik.

Rolnicy wykorzystują też odpady powstałe przy produkcji biogazu. To legalne. Ministerstwo rolnictwa pozwoliło na używanie tych odpadów jako nawozów, podobnie jak wspomnianego polepszacza. Przy niekorzystnym wietrze zapachy tych wszystkich stosowanych w rolnictwie substancji docierają do Torunia.

Stulatkowie w Kujawsko-Pomorskim. Nietypowi goście na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego [ZDJĘCIA]NowosciTorun

Stulatkowie w Kujawsko-Pomorskim. Nietypowi goście na sesji ...

Jak dodał Marek Pawlik, wciąż nie ma przepisów, które by sprawę „zapachowego dyskomfortu” regulowały. Bo głównie o nieprzyjemne odczucia tutaj chodzi - co do zanieczyszczeń toruńskiego powietrza, z raportu WIOŚ powiało optymizmem. W ubiegłym roku groźnych pyłów PM 10 wdychaliśmy mniej niż bydgoszczanie, włocławianie czy grudziądzanie. Z najgroźniejszych substancji składających się na smog, u nas przekroczone bywał jedynie normy benzo(a)pirenu, a i tu tendencja od 2015 roku jest spadkowa.

ZOBACZ WIDEO: Wyburzanie starego wiaduktu na Łódzkiej rozpoczęte

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska