Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów możemy się bawić i ćwiczyć na toruńskiej Rudelce

Szymon Spandowski
U stóp górki, od strony ulicy Bema, stanęło pięć podwójnych urządzeń do ćwiczeń. Na Rudelce został też odnowiony tor saneczkowy
U stóp górki, od strony ulicy Bema, stanęło pięć podwójnych urządzeń do ćwiczeń. Na Rudelce został też odnowiony tor saneczkowy Sławomir Kowalski
Rudelka znów służy rekreacji. Tak zdecydowali torunianie, popierając zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego projekt 448 głosami. Od wczoraj mają do dyspozycji siłownię i tor saneczkowy.

- Pomysł podsunęła mi żona - mówi Jakub Gołębiewski, autor pierwszego projektu zrealizowanego w Toruniu w ramach budżetu obywatelskiego. - Często korzystaliśmy z tego toru saneczkowego i przeszkadzało nam, że jest nierówny. Nie dawało się po nim swobodnie jeździć.
[break]
Te problemy powinny być już tylko złym wspomnieniem. Odnowiony tor prezentuje się doskonale, chociaż oczywiście z jego testowaniem będzie się trzeba wstrzymać do zimy. Od wczoraj, kiedy to oddany do użytku punkt rekreacyjny został otwarty, oficjalnie można korzystać z ustawionych u podnóża Rudelki pięciu podwójnych urządzeń do ćwiczeń. Przestrzeń miedzy nimi ma zostać jeszcze obsadzona trawą, na roślinne wzmocnienie czekają również zewnętrzne fragmenty toru, zieleń w tych miejscach ma się jednak pojawić nieco później, kiedy zmienią się nieco warunki pogodowe.
Renowacja tej części wydmy kosztowała 70 tysięcy złotych, a zrealizowany właśnie projekt jest jedną z trzech propozycji z Bydgoskiego Przedmieścia, które zwyciężyły w głosowaniu nad pierwszym toruńskim budżetem obywatelskim. Rekreację na Rudelce poparło 448 osób.
- Myślę, że w tym miejscu i wszystkich kolejnych, zmienianych dzięki zaangażowaniu mieszkańców, dobrze by było ustawić informujące o tym tablice - dodaje Jakub Gołębiewski. - Trzeba zwracać na to uwagę, bo dzięki temu na pewno zainteresowanie bardzo przydatnym narzędziem, jakim jest budżet obywatelski, stanie się większe.
Dodajmy, że ponad połowa projektów zgłoszonych przez mieszkańców w pierwszej edycji toruńskiego budżetu partycypacyjnego i dzięki ich głosom przeznaczona do realizacji, dotyczy właśnie miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych, których w mieście brakuje.
Rudelka w ten sposób powoli wraca do dawnej świetności. Przed wojną problemy, z jakimi w ostatnich kilku dekadach borykali się tu saneczkarze, nikomu pewnie nie przychodziły do głowy. Tor był równy, do tego oświetlony. Amatorom zabawy na śniegu często przygrywała orkiestra. Muzyka w lesie byłaby dziś może przesadą, jednak nieco światła bardzo by się przy torze przydało. Nie chodzi tu tylko o wygodę saneczkarzy, ale również o bezpieczeństwo i trwałość oddanych do użytku konstrukcji.
Na stoku i u stóp popularnej toruńskiej górki sporo się zmienia, wokół szczytu krążą tymczasem chmury. Jak już wcześniej wiele razy pisaliśmy, prywatny inwestor kupił znajdujące się tam budynki służące kiedyś telekomunikacji i postanowił w tym miejscu wybudować blok. Planom tym przeciwstawił się magistrat, spór przeniósł się na salę sądową.
- Właściciele pozwali miasto o wypłatę odszkodowania za utratę wartości gruntu - mówi Sylwia Derengowska z magistrackiego Referatu Informacji. - Proces jest w toku w pierwszej instancji, czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska