Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I pułk, i miasto są godni tego zaszczytu [Album Rodzinny]

Krystyna Jarocka
Ja z rodzicami, tatą i mamą Weroniką, na ulicy Piastowskiej, gdzie mieszkaliśmy przed wojną. Zdjęcie wykonano ok. 1938 r.
Ja z rodzicami, tatą i mamą Weroniką, na ulicy Piastowskiej, gdzie mieszkaliśmy przed wojną. Zdjęcie wykonano ok. 1938 r. Nadesłane
Autorką listu do naszej Redakcji, którego treść zamieszczamy poniżej, jest córka jednego z żołnierzy 63. Pułku Piechoty.

W lipcu tego roku uchwałą Rady Miasta Torunia jednej z ulic w lewobrzeżnej części miasta nadano imię 63. Pułku Piechoty, nazywanego też „Toruńskim”.

Ze wzruszeniem dziękuję redakcji „Nowości”, że ostatnio nagłośniła sprawę nadania jednej z ulic imienia 63. Pułku Piechoty. Chwalebna to idea, zaszczyt ten należy się Toruniowi i Pułkowi. Wiem coś o tym, gdyż jestem córką jednego z Jego dawnych żołnierzy.

Zobacz też:

Ponad stu rektorów z całej Polski zjechało się do Torunia na Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Na spotkaniu pojawił się Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Oto fotorelacja z tego wydarzenia.Spotkanie KRASP potrwa do 13 października. Biorą w nim udział rektorzy polskich uczelni i wielu gości reprezentujących świat nauki.Tematami spotkań będą m.in. następujące sprawy: dyskusja nad projektem Ustawy 2.0, uczelnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz wybory członków Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kadencję 2018-2021. [b]Polecamy:Wypadek na "średnicówce" w Toruniu [ZDJĘCIA]Wypadek na Szosie Lubickiej. Motocyklista w szpitalu [ZDJĘCIA]Wizualizacje kościoła na osiedlu JAR w Toruniu [ZDJĘCIA] NowosciTorun

Rektorzy polskich uczelni spotkali się w Toruniu. Gościem sp...

Dzieciństwo przeżyłam w służbowym, koszarowym mieszkaniu przy ulicy Piastowskiej, z oknami wychodzącymi na wojskowe koszary i plac ćwiczeń. Tutaj pełnił służbę mój Tata, Kazimierz Fijał, od rekruta z początkiem lat dwudziestych, do stopnia starszego sierżanta we wrześniu 1939 r.

Tata brał udział w kampanii wrześniowej, w której 63. Pułk Piechoty z Torunia wsławił się męstwem. Po wyzwoleniu Torunia w 1945 r. mój Tata podjął służbę wojskową i przeszedł szlak bojowy aż za Odrę. Większość żołnierskich lat odbył w służbie sanitarnej.

Od zawsze w naszej rodzinie panował klimat „wojskowy”, szacunek dla żołnierza. O tym też może wiele powiedzieć moje rodzeństwo: siostra Teresa Sabiniewicz i brat Zdzisław Fijał. Wszyscy mieszkamy w Toruniu, a 63. Pułk Piechoty pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach na zawsze, jako coś odległego w czasie, ale wciąż nam bardzo bliskiego. Bardzo przyczynił się do tego nasz Tata.

Przeczytaj także: Olek po operacji wraca do domu

Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w kościele garnizonowym w Toruniu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 63 Pułkowi Piechoty. Nasz Tata, wraz z innymi żołnierzami z dawnych lat, został zaproszony do pełnienia warty honorowej przy tej tablicy. To było dla niego wielkie wyróżnienie.

WARTO WIEDZIEĆ:

W okresie międzywojennym 63. Pułk Piechoty był prawdziwą wizytówką Torunia. Powszechnie nazywany był „Toruńskim”, a także „Dziećmi Torunia”.

Początki tej wojskowej formacji sięgają jeszcze czasów zaboru, kiedy w 1918 roku zawiązała się Organizacja Wyzwolenia Pomorza. Ochotnicy poszli do Inowrocławiu i tam stworzono toruński Pułk Strzelców.

W latach trzydziestych w każdym roku pułk otrzymywał około 610 rekrutów. Stan osobowy pułku wynosił 56 oficerów oraz 1500 podoficerów i szeregowców.

Toruński Pułk wielokrotnie był też bohaterem naszych albumowych opowieści.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska