Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 kwietnia 1938 roku wieloletnie zabiegi władz Torunia o przyłączenie Podgórza zostały uwieńczone sukcesem

Szymon Spandowski
Fragment planu dołączonego do wydanego w 1903 roku przewodnika Reinharda Uebricka z zaznaczonymi piaskami.
Fragment planu dołączonego do wydanego w 1903 roku przewodnika Reinharda Uebricka z zaznaczonymi piaskami. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa [K-PBC]
Zanim Podgórz stał się częścią Torunia, jego władze toczyły ze swoimi kolegami rezydującymi na prawym brzegu Wisły batalię o przyłączenie gminy Piaski.

„W Dzienniku Ustaw Rzplitej Polskiej nr 29 z 16 bm. ukazał się tekst ustawy z dnia 8 kwietnia 1937 roku o zniesieniu miasta Podgórza i włączeniu go do Torunia - poinformowało „Słowo Pomorskie” 23 kwietnia 1937 roku. - Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1938 roku. Wykonanie ustawy powierzone zostało Ministrowi Spraw Wewnętrznych, którego rozporządzenie ustali konkretny plan zjednoczenia obu miast”.

O szczegółach tego połączenia i wieloletnich zabiegach władz Torunia do tego zmierzających, pisaliśmy między innymi w 2014 roku. Tuż przed 80. rocznicą powstania Wielkiego Pomorza i znaczącego powiększenia obszaru jego stolicy, pójdziemy więc nieco innym tropem. Podgórz również wchłaniał okoliczne tereny. Jeszcze w XIX wieku objął swoimi granicami Kluczyki, natomiast w wieku XX wzbogacił się o tereny gminy Piaski. Rozmowy w tej sprawie również były toczone latami, często w dość gorącej atmosferze, ponieważ apetyt na Piaski miał także Toruń.

Polecamy:
Gwara policyjna - tak nazywają marki aut
Zarobki gwiazd disco-polo
Długie weekendy 2018
Skąd się wzięły nasze nazwiska

„Przed rozpoczęciem wczorajszego zebrania rady miejskiej i przystąpieniem do porządku obrad zabrał głos radny Wendel, stawiając magistratowi pytanie, co zamierza uczynić wobec postąpienia gminy Piasków - pisała „Gazeta Toruńska” w listopadzie 1911 roku. - Jak wiadomo Piaski, na podstawie osobno zawartej umowy wcielone być mają do Podgórza. Układ ten potwierdził w ostatnich dniach wydział obwodowy i chodzi jeszcze o przyzwolenie najwyższej władzy, a rzecz będzie ubitą. Ponieważ zaś od roku 1907 istnieje podobny kontrakt pomiędzy Piaskami a Toruniem i mocą pewnego paragrafu zastrzeżone jest poczynienie w tym względzie jakichkolwiek innych kroków, wobec tego gmina Piaski zerwała kontrakt i następstwa tego ponosić powinna. Pierwszy burmistrz doktor Hasse odpowiedział, iż magistrat poczynił odpowiednie kroki i wniósł już zażalenie do prezydenta regencyjnego. Oczekiwać więc należy odpowiedzi”.

Apetyt na Piaski, czyli co przyłączono do Podgórza, nim on s...

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Problem jednak nie został rozstrzygnięty, w 1920 roku spadł na barki urzędów odrodzonej Rzeczypospolitej. W maju 1928 roku w Domu Polskim na Podgórzu odbyło się w tej sprawie spotkanie zwołane przez mieszkańców Podgórza i Piasków.

„Na zebranie przybyło ok. 200 mieszkańców obu miejscowości - relacjonowało „Słowo Pomorskie”. - Magistrat zastąpiony był przez burmistrza i tegoż zastępcę, zaś z rady miejskiej stawił się przewodniczący Tyrman oraz kilku radnych. Ze zarządu gminy Piaski przybył tylko ławnik Golata.
W kilku obszernych referatach podnoszono, iż gmina Piaski, licząca około 500 dusz, a wtłoczona w zabudowania Podgórza do tego stopnia, że nawet ulice tylko do połowy należą poszczególnym gminom, powinna zostać wcielona do Podgórza, by tem samem usunąć trudności administracyjne obu gmin. Rozbudowa Podgórza w stronę Torunia, podkreślał referent z naciskiem, jest w obecnych warunkach wprost niemożliwa. Dalej wskazano na fakt, iż Piaski korzystają z wodociągów, gazowni, szkół, ochronki i urządzeń strażackich Podgórza, a rzemieślnicy i kupcy Piasków zawdzięczają swą egzystencję li-tylko Podgórzowi.
Wiadomość o zamiarach przyłączenia Piasków do Torunia wywołała wśród licznie zgromadzonych piaszczan ogólne niezadowolenie. Podnoszono mianowicie, iż zmuszonoby tem samem i najmniejsze dzieci do uczęszczania do szkół toruńskich odległych o trzy kilometry, a podatnicy podniesieniby zostali z grupy IV do II, co spowodowałoby w wielu przypadkach zanik warsztatów pracy. Natomiast przez przyłączenie Piasków do Podgórza, zwolnionoby Piaski od płacenia podatku na administrację gminy, wójtostwa, oraz celowego związku tak, że podatki dla mieszkańców Piasków zmniejszyłyby się o przeszło o 3000 złotych. Pod koniec zobrazował ostatni referent stan gospodarczy m. Podgórza podnosząc, iż o podniesieniu podatku dla Piasków w razie ich przyłączenia do Podgórza mowy być nie może, gdyż Podgórz spłacił w ostatnich latach nie tylko swój dług, lecz posiada znaczne oszczędności”.

Poszerzanie granic nabrało tempa. W październiku 1931 roku wydawany w Toruniu „Głos Robotnika” zamieścił notatkę z posiedzenia władz sąsiedniego miasta.

Apetyt na Piaski, czyli co przyłączono do Podgórza, nim on s...

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

„Onegdaj odbyło się posiedzenie rady miejskiej miasta Podgórza pod przewodnictwem ks. proboszcza Domachowskiego. Na wstępie omawiano sprawę przyłączenia obszaru dworskiego Podgórz-Poligon do Podgórza. W obszernej dyskusji wyrażono zgodę na propozycję województwa pod warunkiem jednak, że i Piaski zostaną przyłączone do Podgórza. Dalej przyjęto do wiadomości protokół komisji porozumiewawczej w sprawie przyłączenia gminy Piaski i zatwierdzono uchwałę tejże komisji”.

Na marginesie dodajmy, że na tym samym posiedzeniu Rada Miasta Podgórza podjęła decyzję o zmianie nazwy ulicy Nowej na Hallera.

Ostatecznie Piaski stały się częścią Podgórza w 1934 roku.

„Miasteczko Podgórze graniczące bezpośrednio z Toruniem, zostało ostatnio powiększone o obszar sąsiedniej gminy wiejskiej Piaski, która od dawna ciążyła do Podgórza, stanowiąc z nim jedną całość gospodarczą - informował „Kurjer Bydgoski” we wrześniu A. D. 1934. - Formalne przyłączenie Piasków do Podgórza nastąpiło wczoraj na uroczystem posiedzeniu miejscowej rady miejskiej odbytem w obecności starosty powiatu toruńskiego Rogowskiego. Jednocześnie rozpisano wybory uzupełniające do rady miejskiej Podgórza, której skład powiększony został o dalszych 4 radnych, wybranych z przyłączonego obszaru. Liczba mieszkańców Podgórza, dzięki przyłączeniu Piasków, wzrosła o około 1000 osób”.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Osiemdziesiąt lat temu, poza Podgórzem, do Torunia przyłączono również Rudak i Stawki. Stowarzyszenie Stawki organizuje z tej okazji dziesięciokilometrowy rajd wzdłuż historycznych granic osady. Odbędzie się on w sobotę, 7 kwietnia, bez względu na pogodę. Zbiórka o godzinie 10 przy ulicy Woyczyńskiego, obok basenu.

Apetyt na Piaski, czyli co przyłączono do Podgórza, nim on s...

Interwencje toruńskich policjantów w nieoznakowanym radiowozie BMW

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska