Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiłki w toruńskich szkołach jedzone na czas

Justyna Wojciechowska-Narloch
Nie wszystkie dzieci potrafią szybko jeść. Czy w takim razie przerwy obiadowe w szkołach powinny być dłuższe?
Nie wszystkie dzieci potrafią szybko jeść. Czy w takim razie przerwy obiadowe w szkołach powinny być dłuższe? Sławomir Kowalski
- Płacę miesięcznie 160 zł za posiłki w stołówce dla córek - mówi Anna, mama 8-letniej Basi i 10-letniej Poli. - Dziewczynki przychodzą do domu i są głodne.

Standardowo przerwa na obiad w szkolnej stołówce to 20-25 minut. Dla wielu uczniów, szczególnie tych młodszych to za mało czasu, by zjeść cały posiłek. Dlatego na talerzach wielu uczniów pozostaje mnóstwo jedzenia, które potem trafia na śmietnik.

- Młodsza córka ma klasę na trzecim piętrze budynku, a stołówka jest na parterze. Zanim zejdzie na dół, ustawi się w kolejce i w końcu dostanie swój obiad, to na jego zjedzenie zostaje jej 8-10 minut. To zdecydowanie za mało - opowiada pani Anna.

Toruń. Śniadanie daje moc w ZS nr 28 [ZDJĘCIA]

Toruń. Śniadanie daje moc w ZS nr 28 [ZDJĘCIA]

Córki naszej Czytelniczki nie są wyjątkiem. 10-letni Karol, uczeń czwartej klasy podstawówki działającej razem z gimnazjum, wiele razy opowiadał rodzicom o swoich problemach z obiadami.

Czytaj też: Tak grzeszą mieszkańcy regionu

- Kiedy pytam syna, co dziś było na stołówce, to mówi, że kotlet i jakaś zupa, ale nie wie jaka, bo nie zdążył zjeść - relacjonuje Agnieszka, mama Karola. - Bywa też na odwrót: czasem syn nie wie, co było na drugie, bo załapał się tylko na zupę. Kiedy w stołówce dają owoc czy jogurt, to zawsze przynosi je do domu. Nie ma czasu na zjedzenie w szkole.

Jak się okazuje, zasady wydawania posiłków w szkolnych stołówkach zawarte są w statutach placówek oświatowych lub w specjalnych regulaminach. Jeśli rodzice więc uważają, że przerwy obiadowe są zbyt krótkie bądź szwankuje sposób wydawania posiłków, muszą swoje uwagi zgłosić dyrekcji szkoły.

- To dyrektor ustala zasady organizacji pracy stołówki, w tym kolejność korzystania z niej przez uczniów poszczególnych klas i długość przerwy obiadowej - usłyszeliśmy w kuratorium.

Badania potwierdzają

Uwagi zgłaszane przez rodziców z Torunia wydają się jak najbardziej uzasadnione w kontekście raportu Federacji Polskich Banków Żywności. Eksperci przekonują, że wydłużenie przerwy o 10 minut, a nawet już o 5 minut, pozwoli ograniczyć marnowanie żywności.

Zobacz też

Więcej na temat wystawy Cronenberga

Wernisaż EVOLUTION Davida Cronenberga

Raport pokazuje, że optymalna długość przerwy obiadowej to 30 minut. Podczas 20- minutowej, obowiązującej w większości polskich szkół, uczniowie spożywają posiłki w pośpiechu, zostawiają resztki jedzenia na talerzach i rezygnują z warzyw i owoców. Natomiast 30-minutowa przerwa zapewnia 5 minut na dojście na stołówkę i czekanie w kolejce oraz 25 minut na spożycie posiłków. A to ma pozytywny wpływ na wybór owoców i większe spożycie warzyw.

W tej sytuacji rodzice powinni wziąć sprawy w swoje ręce i rozmawiać z dyrektorami szkół. Może uda się coś zmienić na lepsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska